KRDMD, THYAO, GARAN: Borsada Yeni Rekor

BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,19 kazançla 5.429,13 puandan tamamladı ve tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu da 5.491,10 puana taşıdı.

Avrupa borsaları Çarşamba günü Nike’ın sonuçlarının piyasalar tarafından olumlu karşılanmasının ardından perakende hisse senetlerinin desteğiyle yükseldi.

Paris’te CAC 40 %2,01 artışla 6.580,24 puana ulaştı. İngiliz borsası %1,72 ve Alman Dax %1,54 oy aldı.

EuroStoxx 50 endeksi %1,83, FTSEurofirst 300 %1,63 ve Stoxx 600 %1,71 yükseldi. İkincisi, böylece 4 Kasım’dan bu yana en iyi günlük performansını kaydetti.

TSLA grafiği, USD 139 fiyatında yüzde 2 yükseldi.

Grafik TradingView’den

KRDMD 18.96 TL’den yüzde 4 yükselerek kapandı. Seansta pek fazla oynaklık olmadı ve yüksek direnç deneniyor. İyi bir duruş sergilendi ve varlık fonu desteğinin onayı da olumlu trendin pozisyonuna güç kattı.

Fakat demir piyasası halen volatil ve demir istenen performansı uluslararası arenada gösteremiyor. Yine de EREGL gibi KRDMD’nin de portföyün olmazsa olmazları arasında olduğu vurgulanıyor.

Grafik TradingView’den

THYAO 142.9 ile 148TL’lik günlük direncin gerisinde satış sinyalleri ile kapandı. Fakat uzmanlar 4s’lik grafikte bir endişenin olmadığını belirtiyor.

188TL hedef fiyatına gelmesi için bu sene sonunu bekleyenler ile acil sıcak paraya ihtiyaç olan satıcılar arasında ciddi bir hacim var. Açığa satış yerine zararı durdur stratejisi ile hareket edenler daha verim alabilirler.

Grafik TradingView’den

GARAN bankacılık sektörünün ne kadar zor yükselip kolay düştüğünün bir simgesi denebilir. 29.8 TL’den seansı kapatan kağıt önceki gib hemen sat vermedi.

Yüzde 1.3 düşen hisse, XBANK’ın performansının beklenenden iyi gitmemesi ve HALKB davası ile ilgili ABD’den çok da olumlu bir öngörü olmaması nedeniyle kırmızı dolgun bir mum oluşturdu. 28TL’ler destek denebilir.

Sonuç itibariyle, borsada yükselişler bekleniyor. Alman ana akım medyası Türkiye’nin önemli bir üretim merkezi olabileceğini vurguluyor. Die Welt gazetesinde yer alan haberde, Kovid-19 salgını nedeniyle Çin’de yaşanan sıkıntıların ardından birçok şirketin üretimlerini Avrupa’ya taşımak istediği belirtilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda cazip fırsatlar sunduğu vurgulandı.

Okan Özdemir