KOZAL, OTKAR, TTKOM: Mucize nedir?

Bir insanın yemek yemeden hayatta kalabileceği süre, yaş, cinsiyet, kilo ve genel sağlık gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, ortalama olarak, bir kişi yiyecek ve su olmadan yaklaşık 3 ila 5 gün yaşayabilir.

Yiyecek eksikliğinin organ yetmezliği de dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen dehidrasyona yol açabileceğini not etmek önemlidir. Yiyeceksiz geçen birkaç günün ardından vücut, enerji için kendi yağ depolarını parçalamaya başlayacak ve bu da kas erimesine ve güçsüzlüğe yol açabilecektir. Uzun süreli açlığın ciddi psikolojik etkileri de olabilir ve ölüme yol açabilir.

Uzun bir süre yemek yiyemezseniz tıbbi yardım almanız önemlidir çünkü bu, ele alınması gereken altta yatan bir sağlık durumunun işareti olabilir. Bu sebeple enkazdan kurtulanlara azar azar su ve yemek verilmektedir.

TSLA grafiği, yüzde 3 yükselerek USD 208 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

KOZAL 454 TL ile yüzde -8.13 düşüşle kapanış gösterdi. 580 TL direnci ile 425 TL desteği arasında regresyon içinde hareket ediyor.

Eğer lucem kırmızı dikey hareketine devam ederse 380’e kadar çekilme olabilir.

Grafik TradingView’den

OTKAR depremin etkisiyle 837 TL’den kapanış gösterdi ve yüzde -5 düşüş gösterdi.

Lucem ve süpertrend sat sinyalleri vermektedir. 872 ve 1049 arasında bir gidişat görünüyor ve bunun dışında riskli manevralar olabilir.

Grafik TradingView’den

TTKOM 17.55 TL ile yüzde -7.58 düşüş görülmektedir.

15 TL’ye kadar düşüş sürebilir. BIST 5 gün kapalı olduğundan sonrası için nasıl bir ulusal tablo olacak, kestirmek güç. Ağır bir kayıp tablosu var ancak televizyonu ne zaman açsak “mucize” altında olumlu bir tablo “moral” altında gösterilmekte olduğu savunulmaktadır. İletişim cihazları da dezenformasyon nedeniyle tam kullanılamamaktadır.

Sonuç itibariyle, şu an deprem bölgesinde “mucize” diye adlandırılan tablo da, kurtarmalar da vatandaşımıza moral için söylenen ifadeler olduğunu savunanlar vardır. Depremin dördüncü günü (açlık/susuzluk ortalama 5 gün yaşanabilir) ve göçük altındaki vatandaşlarımızın zamanı kısıtlıdır. Enkaz altında çok sayıda vatandaşımız olduğu yıkılan binalar düşünülerek hızlı hareket etmeliyiz. Yoksa vefat sayısı 6. Günde (AllahCC korusun) şiddetle artabilir. Şiir okuyacak, siyaset yapacak, yaldızlı sözler söyleyecek, ekonomi konuşacak zaman değildir. Devir birlik olma, eşgüdüm sağlama, maaşımızı bağışlama vaktidir. Son yıllarda yürütülen dış siyaset sayesinde birçok ülke Türkiye’mize yardım eli uzatmaktadır. Rusya’dan getirilen kurtarma ekibi ve köpekler, Yunan komşumuzun desteği, İspanya’nın hastane kurması, Pakistan ve Azerbaycan vs bunlardan sadece birkaçıdır. Çok az kurtarma köpeğimiz var, binalarda moloz taşıyacak kovamız bile olmadığından yoğun eleştiriler almaktadır. Tek katlı evleri benimsemeliyiz.

Okan Özdemir