KOZAL, OTKAR, TTKOM: Krediler ve zamlar

Yeni evim konut kampanyası 16 Ocak’ta başlayacak. Bankaların durumu stabil fakat piyasalar volatil ve enflasyon halen yüksek. Ülkeyi bakanlık ve manda olarak satışa çıkarmaya hazır 6’lı masa da cabası. Konut kampanyası arifesinde fırsatçı piyasa ve “görünmez el” diye tabir edilen fiyatı belirleyen düzenleyici güç (sözde iktisadi kavram) de zam için bekliyor.

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 5 milyar 77 milyon lira artarak 7 trilyon 573 milyar 417 milyon liraya çıktı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 2023’ün ilk haftasında bir önceki haftaya göre 2 milyar 345 milyon dolar azalarak 126 milyar 410 milyon dolara geriledi.

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 5 milyar 77 milyon lira artarak 7 trilyon 573 milyar 417 milyon liraya çıktı.

TSLA grafiği, yüzde -1.87 USD 120 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

KOZAL 542.5 TL fiyatında %4.57 yükselerek devam etmektedir. 544 noktasında yukarı bir dönüş olabilir ancak fiyatlar çok volatil.

1 alçak dip sonrası yüksek zirve beklemek daha az olası görünmektedir. Ortalama ağırlıklı hacim profili 200’lerde kaldı.Süpertrend sat sinyali verdi.

Grafik TradingView’den

OTKAR 888 fiyatından yüzde 2.14 yükselerek değer kazandı.

912 ‘de Gann fanı olsa da süpertrendin sat vermesi tüm borsayla ilgili olduğundan dikkat ve sabır çerçevesinde hedef koyarak ilerlemek veya çekilmek yerinde olacaktır. Piyasalar zor günler geçirirken en çok uzuncular ve kademe kademe alanlar çok mutlu.

Grafik TradingView’den

TTKOM 21.22 TL fiyatıyla kırmızı hatta ilerliyor. Bugün boğa tuzağı yükselişi ile kısa vadeci borsacılara olumlu bir izlenim vermeyi başardı mı?

BIST’in siyasi krizlerde iyi bir koşu gerçekleştirmediğini biliyoruz. İlginçtir ki bu kriz de bir fırsat fakat ne kadar düşerse fırsat o kadar büyüyor ve nakitte olanlar büyük yıldız pazar hisselerini almak için bekliyor. 16.30 zararı durdur olabilir.

Sonuç itibarıyle, ne zaman bir kampanya ve kredi olsa mal sahipleri kapitalin emekten güçlü olduğu dünyada piyasaya pompalanan kredinin sermayeyi ve alım gücünü etkilediğini varsaydığı için bir yükseliş oluyor. Diğer taraftan, bazı yorumcular kredi ile alım gücünün ev satışlarını artıracağı yönünde görüş bildiriyor. Aslında Kanada’nın nasıl yabancılara ev satışını durdurduğunu düşünmeli ve neden bunu yaptığını sormaktayız. Mevcut TL gelirleri genel anlamda sadece Katarlı, Birleşik Arap Emirlikleri vs gibi gelişmiş ülkelerden birey ve aileleri bizde ev sahibi yapıyor.

Okan Özdemir