KOZAL, OTKAR, TTKOM: Güçlenen Dolar Tehdidi

Fed’in takip ettiği temel enflasyon ölçütü Ekim’de %0,2 ile beklenenden az arttı. Fed artışları ve güçlenen dolar, Afrika’da siyasi istikrarsızlık risklerini artırıyor. Ocak 2008′den bu yana en yüksek seviyesine çıkarmak için art arda dördüncü kez üç çeyrek puanlık faiz artışı gerçekleştirmesi Fed’in gelişmemiş ülkeleri gözden çıkardığını göstermektedir.

Ekonomistlere göre, Afrika hükümetlerinin dış borçlarını ödeme kabiliyetinin, daha az finansman ve daha yüksek faiz oranları nedeniyle zayıflamaya devam edeceğini söyledi.

TSLA grafiği, yüzde 0.05 USD 194 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

KOZAL 3 Kasım 2022’den başladığı güçlü hareketini bugün yüzde 10 ile 404.8 TL ile taçlandırdı. Olumlu bir görünüm sunan hisse çabuk yükseldiğinden ortalama maliyetler oldukça aşağılarda kaldı. 4 saatlik grafikte süpertrend Al verse de temkinli yanaşmakta ve kar satışı gelebileceğini düşünmekte yarar olabilir.

Grafik TradingView’den

OTKAR yüzde 2.22 yükselerek 944 TL’den kapandı. Tekrar aynı yükseliş trendini ve BIST’in kazanımını bu hisse de de görmekteyiz. Regresyonun oldukça dışına çıkarak güçlü bir trend yakaladı. 985 TL ve 916 TL kanalında daha olumlu bir ivme ve genel piyasa görünümü bulursa yükselebilir.

Grafik TradingView’den

TTKOM 17.32 TL fiyatıyla yüzde 0.35 düşüş gösterdi. Fakat süpertrendin al sinyalleri ikinci faza geçecek mi sorusu halen gündemde. Zira en yüksek noktada çok fazla momentuma sahip değil.

Bu sebeple Türk telekom EREGL FROTO veya TOASO’ya göre daha az tercih ediliyor. Güçlü bir ivme göremedik.

Sonuç itibarıyle, Elon Musk, Fed’in ciddi bir resesyonu durdurmak için ‘hemen’ faiz oranlarını düşürmesi gerektiğini söyledi. Doların güçlendiği ve resesyon kaygılarının artığı sırada Borsa İstanbul 5046 puanla rekor kırdı. Bu rekor aynı zamanda dolar bazlı da son 1.5 senedir kırılamayan trendin kırılımı demektir. Endeks dolar bazında 270 ve 2018 ‘te olan 330’lu rakamlardan aşağıda. Yani yüzde 22 daha değer kazanması gerekli. Bu sebeple endeksin 6156’ya gelmesi durumunda Türk sanayisi meydan muharebesinde püskürtme yapmış olacak diye dua ediyoruz.

Okan Özdemir