KOZAL, OTKAR, TTKOM: Genel Görünüm

İngiltere enflasyonu, yakıt fiyatlarındaki artışın azalmasıyla 41 yılın zirvesinden düştü. Fakat Rusya gaz tavan fiyat uygulayan ülkelere satışı yasakladı. Bu uzun sürmeyebilir. Son bir hafta içinde sıcaklıklar keskin bir şekilde düştü ve insanlar evlerini ısıtmak zorunda kaldıkça doğal gaza olan talep de şüphesiz artacak.

Avrupa Merkez Bankası, faiz oranını %1,5′ten %2′ye çekerek daha küçük bir faiz oran artışı seçti. Ancak ECB, enflasyonu dizginlemek için oranları ”önemli ölçüde” daha fazla artırması gerektiğini söyledi. Buna rağmen piyasalarda enflasyon aşırı söylentilerin aksine daha az şiddetli yükseliyor.

Uluslararası Para Fonu şimdi küresel GSYİH büyümesinin 2021′deki %6′dan 2022′de %3,2′ye ve 2023′te %2,7′ye yavaşlayacağını tahmin ediyor. Türkiye’nin enerjinin merkezi olarak ön plana çıktığından daha az risk barındırdığı belirtiliyor. EYT’nin gerçek olacağı ve 2 milyon 250 bin kişinin erken emekli olarak gençlere istihdam sağlanacağı açıklandı.

TSLA grafiği, yüzde +8 USD 122 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

KOZAL yüzde 7 düşerek Perşembe gününü kapattı. Çok takip edilen maden şirketlerinden olan hisseden para çıkışı olacağı konuşuluyordu. Borsa yükselirken ve güven kazanırken sarı metale olan ilginin azalması ile destek olan 520’ler konuşulabilir.

Yıllık performansı %370 olan hissenin geldiği noktada regresyon üstünde hareket ettiğini belirtebiliriz. 650TL seviyesini benimserse daha üst seviyeler konuşulabilir.

Grafik TradingView’den

OTKAR yüzde 2.76 yükselerek 1002 TL seviyesine tekrar ulaştı. 1170 TL’nin kırılabilmesi için momentumun tekrar vektör kazanması gerek diyebiliriz.

Daha yüksek bir desteği test ettiğinden yüksek tepe oluşumunda stokastik daha fazla güç kazanabilir. 920 TL seviyesi tekrar destek olarak test edilirse olumlu fiyatlanmada biraz gerileme olabilir.

Grafik TradingView’den

TTKOM 23.22 TL ile yüzde 9.94 yükseldi ve güçlü bir kazanç sağladı. 13TL’den başladığı yükselişle direnç kırma hareketine son hız devam etse de piyasada olumlu ve olumsuz değişkenler fazla olduğundan yavaşlama olabilir.

20.28 işlerin koyulaşacağı bir destek seviyesi denebilir. Sonrasında 18TL son destek seviyesi denebilir fakat uzun vadeli yatırımcılar için al fırsatı olarak da belirtilebilir.

Sonuç itibarıyle, globalde faiz oranları enflasyonu sönümlemiyor. Asgari ücrete gelen zamın 2 ay içinde eriyebileceğine dair söylemlerde bulunanlar ile enflasyonun 2 sene içinde tekrar yüzde 20’ye düşebileceğine dair yorum yapanlar var. EYT’nin topluma ekonomi anlamında yük olabileceği görüşleri ile genç istidam artışı görüşleri tartışılıyor.

Okan Özdemir