KOZAL, OTKAR, TTKOM: Borsada Önemli Strateji

Bu yazımızda 5 önemli anahtar stratejiye değinmek isteriz. Yatırım yapmadan önce araştırın ve analiz edin: Yatırım yapmadan önce, seçtiğiniz hisse senedini, şirketin finansal durumunu, sektör trendlerini ve piyasa koşullarını analiz edin. Doğru bir araştırma yaparak, yatırım kararınızı bilgiye dayalı olarak alabilirsiniz.

Diversifikasyon yapın: Borsada yatırım yaparken, tüm sermayenizi tek bir hisse senedine yatırmayın. Bunun yerine, yatırımınızı farklı hisse senetlerine veya sektörlere dağıtın. Bu, portföyünüzdeki riski azaltmanıza ve potansiyel kayıpları minimize etmenize yardımcı olur.

Sabırlı olun: Borsada yatırım yapmak, uzun vadeli bir stratejidir. Yatırımınızı yapmadan önce, belirli bir plana sadık kalın ve acele etmeyin. Yatırımınızın zaman içinde büyümesini bekleyin ve panik yapmadan bekleyin.

Riskleri yönetin: Borsada yatırım yaparken, yatırım risklerini minimize etmek önemlidir. Bunun için, stop loss seviyeleri belirleyin ve riskleri yönetmek için uygun stratejiler kullanın.

TSLA grafiği, yüzde -2 ile 179 USD fiyatında ilerlemektedir. Haftalık zaman diliminde, Tesla hissesinin şu anda oldukça güçlü bir dirence dönüşen önceki oldukça bariz haftalık destek bölgesini mükemmel bir şekilde reddettiğini görebilirsiniz.

Grafik TradingView’den

KOZAL hisse senedinin teknik analizi incelendiğinde, hisse senedinin son bir ayda %17’den fazla değer kaybettiği görülüyor. Ayrıca, son bir ay içinde 27,76 TL ile en yüksek seviyesine ulaşırken, 19,44 TL ile de en düşük seviyesine düştü. KOZAL hisse senedinin mevcut fiyatı 20,28 TL’dir ve son değişim oranı %2,03’tür.

İndikatörler açısından, 14 günlük RSI değeri 34,63 ve stokastik osilatörü değeri %35,14 olarak belirlenmiştir. Bu, hisse senedinin mevcut fiyatının aşırı satım bölgesinde olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, diğer osilatörler nötr sinyaller veriyor.

Hareketli ortalamaların analizi, hisse senedinin kısa vadeli hareketli ortalamalarının uzun vadeli hareketli ortalamalarının altında olduğunu ve bir satış baskısı olduğunu gösteriyor. Ayrıca, Parabolik SAR göstergesi de bir satış sinyali veriyor.

Grafik TradingView’den

OTKAR, son bir ay içinde 895,10 ile 1040 arasında dalgalanan fiyatlarıyla düzgün bir performans göstermiştir. Son kapanış fiyatı 982 TL’dir ve değişim oranı son işlem gününde %0,49 oranında düşmüştür. Aroon Up (14) göstergesi, son 14 gün içinde fiyatların yüksek değerlerini gördüğünü ve momentumun yükselişte olduğunu göstermektedir. RSI göstergesi, nötr seviyede olan %58,87 değeri ile yatırımcıların satın alma ve satma baskısının dengeli olduğunu göstermektedir.

Teknik analizlere göre, hareketli ortalama göstergeleri, güçlü bir alış sinyali vermektedir. Ayrıca, MACD, Boğa piyasası sinyalleri verirken, Awesome Osilatörü pozitif bölgede bulunuyor ve Bollinger bantlarına göre fiyatlar yüksek dalgalanma göstermektedir.

Grafik TradingView’den

TTKOM hissesinin son 1 aydaki en düşük seviyesinin 17.12, en yüksek seviyesinin ise 22.62 olduğu görülüyor. Şu an hissenin fiyatı 18.75 ve son değişim yüzdesi -1.003.

Teknik analize baktığımızda, hissenin güçlü satış baskısı altında olduğunu söyleyebiliriz. İndikatör Sat, hacim al ve Teknik sat diyor. Average Directional Index (14) değeri 22.76 olarak görülüyor ve bu, piyasada belirgin bir trendin olmadığını ve fiyatların bir aralıkta hareket ettiğini gösteriyor.

Commodity Channel Index (20) değeri 138.81, MACD Level (12, 26) değeri 0.1067 ve Awesome Oscillator değeri 0.6927 olarak hesaplanıyor. Ayrıca, Relative Strength Index (14) değeri 59.64, Stochastic %K (14, 3, 3) değeri 82.76 ve Stochastic %D (14, 3, 3) değeri 87.20 olarak hesaplanıyor. Bu göstergeler, hissenin aşırı alım bölgesinde olmadığını ve satış baskısının devam edebileceğini gösteriyor.

Sonuç itibarıyle, son olarak psikolojinizi kontrol edin: Borsada yatırım yapmak stresli bir deneyim olabilir ve duygularınızın yatırım kararlarınızı etkilemesine izin vermemelisiniz. Ayrıca, yatırımınızın performansı hakkında sürekli endişelenmek yerine, önceden belirlediğiniz stratejinize sadık kalın ve planınızı uygulayın. Son teknoloji grafikler ve alarmlar kullanarak kendinize, ruhunuza ve sevdiklerinize zaman ayırın.

Okan Özdemir