KOZAL: Cari açığın finansman kalitesini iyileştirilmesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, ülkemizin cari açığını azaltmayı ve aynı zamanda doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını artırarak cari açığın finansman kalitesini iyileştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Fidan, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Al Sani ile Gazze’deki son gelişmeler hakkında telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Gazze’deki son durum, insani koşullar ve ateşkes için girişimler ele alındı. Boykot devam ediyor.

Ekonomi takvimine aşina olanlar, Dolar Endeksi gibi yaygın olarak kullanılan verilerin de yatırımcıların bilinçli kararlar almasına yardımcı olduğunu bilirler. Bu datalar, önemli ekonomik olayların ve verilerin ne zaman gerçekleştiğini belirler. Dolar Endeksi, doların diğer para birimleri karşısındaki performansını hassas bir şekilde ölçer ve yatırımcılar için portföy çeşitlendirmesinde kullanılabilir.

Grafik TradingView’den

KOZAL 22 45 desteğinden süper trend ile yükselirken, 23 38 ikinci desteğinin altında 23.10 seviyesinden kapandı. Sonrası için bu hafta 24.50 ‘ye doğru bir direnç arayışına girebilir ve sonrasında hisse senedinin 26.76 seviyesinden ikinci tepe seviyesini tekrar test etmesi sağlanabilir.

KOZAL’ın 30 ‘a yükselişi BIST’teki belirsizlikle de biraz ilintili denilebilir. Perşembe ve Cuma olumlu kapanışlar ve TKE osilatöründe güçlü bir momentum da önem taşımaktadır.

Sonuç itibariyle, serbest piyasa ortamında ABD’de, Meksika’dan ithal edilen çeliğe %25 gümrük vergisi uygulanması için yasa tasarısı sunuldu. Bu nasıl globalizasyon sorusu akıllara geliyor. Arjantin’de aylık enflasyon %13’e düştü. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ın üstte değindiğimiz söylemine göre hareket edeceğiz. Cari açığın azalması için uğraşlar önemlidir. Bu genellikle dış kaynakların çeşitlendirilmesi, daha uzun vadeli ve düşük maliyetli finansman kaynaklarının kullanılması veya ithalatın azaltılması gibi politikaları içerebilir. Bu tür önlemler, cari açığın olumsuz etkilerini azaltabilir ve ekonominin dış dengesini güçlendirebilir.

Okan Özdemir