KOZAL: ABD’de büyüme pozitif

Ticaret Bakanı Bolat, İsrail ile yapılan ticaretin %33 azaldığını ve hükümetin kamu kurumları ile devlet şirketlerinin İsrail firmaları ile ticaret yapmadığını belirtti. Soykırım sebebiyle boykot bireysel olarak devam ediyor. Terör örgütü daeş en son Rusya’yı hedef almıştı.

Fed Üyesi Waller, enflasyonun düşmekte olduğunu gösteren daha fazla kanıt görmesi gerektiğini ifade etti. S&P, ABD’nin kredi notunu teyit etti. ABD Hazine Bakanı Yellen, Çin’in temiz enerji endüstrilerine yönelik sübvansiyonlarının olumsuz etkileri konusunda Çin’i uyaracağını belirtti.

Fitch’e göre, ABD bankaları toplu konutlara yönelik kredilerden kaynaklanan zarar riskiyle karşı karşıya. Yeni bir konut kredisi krizi olabilir mi?

Grafik TradingView’den

KOZAL 22.38 fiyatından ilerlemektedir. 22.54 ilk direnç ve 23.62 ikinci direnç olarak karşımıza çıkıyor. Sonrasında 24.14 TL direncine sıçrayabilir.

Ortalama hacim de 22.50 ‘lerde devam ediyor. Tekrar 30’lar görülemedi. Yatırımcı psikolojisi bozuldu ve satışlar görülebilir.

Half trend olumlu seyirde devametmektedir. Williams göstergesi ortalamanın altına düştü ve Lux Smart Money göstergesi 25 üstünde kapanış sonrası rahatlamaya işaret etmektedir.

Bunun yanında, ABD’de geçen yılın son çeyreğinde GSYH yıllıklandırılmış olarak %3,4 artış gösterdi, piyasa beklentisi ise %3,2 büyüme yönlüydü. Büyümeyi, tüketici harcamaları, eyalet ve yerel hükümet harcamaları, ihracat ve konut dışı sabit yatırımlardaki artışlar destekledi; ancak özel envanter yatırımları azalırken, ithalat arttı.

Okan Özdemir