Koza Altın Hisse Yorumu / Yapı Kredi Yatırım – (13.01.2022)

Altın yatırımı için cazip bir yol

Öneri AL
Kapanış Fiyatı TL 125.50
Hedef Fiyat TL 202.70
Potansiyel Getiri 62%

KOZAL için hedef fiyatımızı yeni makro tahminlerimiz ışığında 202,7 TL’ye (önceki: 190,0 TL) çıkarırken AL tavsiyemizi yineliyoruz. KOZAL’ın tamamı döviz bazlı satışları sayesinde TL’nin değer kaybından BIST’te en olumlu etkilenen hisselerden biri olduğu gözden kaçırılıyor. KOZAL/Gram Altın oranının mevcut 0,15 düzeyi son üç yılın ortalamasına göre -2*standard sapmaya yakın bir bölgede. TL’nin değer kaybı, bilançosunda 9A21 itibariyle 1,5 milyar TL döviz uzun pozisyon taşıyan şirketin, güçlü olmasını beklediğimiz 4Ç21 finansallarında net karlılığı da destekleyecektir. Önümüzdeki yıllar için ise Karapınar ve Mollakara projelerinin de devreye girmesiyle şirketin üretiminde artış bekliyoruz. Hisse 2022 tahminlerimize göre 2,2x FD/VAFÖK ve 4,6x F/K çarpanlarından işlem görmektedir ki, bize göre oldukça cazip seviyelerdir. Bu raporumuzla, KOZAL’ın ana ortağı KOZAA(**) için hedef fiyatımızı da 29,0 TL’ye yükseltiyoruz, ki yenilenen değerlememiz Konak Projesi’ni içermemektedir, AL önerimizi KOZAA için de koruyoruz.

 Altın fiyatlarına göre yersiz zayıf performans. KOZAL’ın faaliyetleri yurt içi oynaklıklardan etkilenmeyen bir yapıya sahip ve TL bazlı altın fiyatlarındaki yükseliş şirketin finansallara olumlu yansıyor. Buna rağmen, hisse fiyatı, son dönemlerde gram altındaki yükselişin bir hayli gerisinde kaldı ve KOZAL/Gram Altın oranı son üç yıllık ortalamasının -2*standard sapmasının sadece %7 üzerinde yer alıyor ve dolar bazlı hisse başına 8,8 seviyesi de son bir yılın en düşük seviyesinde. Şirket için olumlu faaliyet şartlarına rağmen, hisse fiyatındaki bu zayıflığın uzun vadeli önemli bir yatırım fırsatı sunduğu görüşündeyiz.

 Üretim artışa geçiyor. Karapınar ve Mollakara projelerinin devreye girmesiyle en azından 2022-25 döneminde şirketin yıllık ortalama 300 bin ons üretim seviyesinde üretim yapacağını düşünüyoruz. Son iki yılda 260 bin ons üretim seviyesine göre, yaklaşık %15 civarı büyümeye işaret eden bu önemli artış şirket finansallarını da destekleyecektir.

 KOZAA’da Konak Projesi heyecanla bekleniyor. KOZAA’nın Konak Projesi’ne dair yapacağı kaynak ve rezerv güncellemeleri şirket değeri ve hisse fiyatı açısından ciddi bir artış sağlayabilir ve bu konunun takibini yakın vade için önemli buluyoruz.

 Riskler — i) Beklenenden düşük altın fiyatları ve beklenenden yüksek parasal maliyetler ii) Yeni maden sahalarının bulunması.

Kaynak: Yapı Kredi Yatırım