Koza Altın Hisse Yorumu / Halk Yatırım – (27.03.2019)

Güçlü operasyonel performans, küresel dinamiklerle destekleniyor

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 43,34 TL
Hedef Fiyat: 75,70 TL
Getiri Potansiyeli: %75

Mevcut küresel konjonktörün şirketin operasyonel performansını desteklediğini düşünüyoruz. 2019 yılında şirketin altın üretiminin yıllık bazda %13,94 artışla 300.146 ons seviyesine yükseleceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, uluslararası piyasalarda Altın fiyatlarının Fed’in küresel büyüme endişeleri kaynaklı güvercin söylemlerinin etkisiyle 1.300 dolar/ons seviyesi civarındaki seyrini koruyacağı yönündeki genel piyasa beklentisi doğrultusunda, toplam satış gelirlerinin yıllık bazda %42,23 artış kaydederek 2,29 milyar TL seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Öte yandan, üretimdeki artışın beraberinde yüksek verimlilik seviyesinin de, şirketin dolar cinsinden ons başına nakit maliyetlerinin 2019 yılında %7,63 oranında gerilemesinde etkili olacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda, 2019’da FAVÖK’ün yıllık %51,97 artışla 1,37 milyar TL seviyesine ulaşacağını ve böylece FAVÖK marjının da yıllık 3,83 puan artışla %59,73 seviyesine yükseleceğini öngörüyoruz.

Şirketin piyasa çarpanları, güçlü yükseliş potansiyeline işaret ediyor. Koza Altın’ın 2019T ve 2020T yılları için hesapladığımız FD/FAVÖK ve F/K çarpanları, şirketin operasyonel anlamda küresel rakiplerine göre avantajlı olmasının beraberinde güçlü bilanço yapısının desteğiyle, küresel benzerlerine göre sırasıyla ortalama %58 ve %81 oranlarında iskontolu fiyatlandığını gösteriyor.

Değerleme. Güçlü operasyonel performans ve mevcut makroekonomik konjönktörün şirketin karlılığını desteklemeye devam edeceğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda, Koza Altın hisseleri için hedef fiyatımızı 75,70 TL olarak belirliyor ve ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Riskler. Tahminlerimizin altında gerçekleşecek altın üretimi ve satışı, dolar bazında ons altın fiyatlarında düşüş yaşanması, şirket aleyhine sonuçlanacak dava süreçleri, madencilik sektörünü olumsuz etkileyebilecek yasal düzenlemeler, Türk Lirası’nda belirgin değer kazancı modelimizde aşağı yönlü başlıca risk unsurları olarak yer alıyor.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN