‘Koronavirüs krizi’nin bumerang etkisi

Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘influenza’, yani griple mücadele biriminin verileri, her yıl söz konusu virüsün farklı versiyonlarına 1 milyar insanın yakalandığını, 3 ile 5 milyon arasında insanın hastalığı çok ağır geçirdiğini ve ne yazık ki 650 bin insanın yaşamını yitirdiğini gösteriyor. Sadece, ABD’de geçtiğimiz yıl gribe yakalanan insan sayısı 9,7 milyon ve ne yazık ki 4 bin 800 insan yaşamını yitirmiş. 1918-19 döneminde, İspanyol gribinin 50 milyon civarında insanın yaşamına mal olması nedeniyle; benzer bir grip salgınının, gelişen sağlık hizmetlerine rağmen, yine çok sayıda insanın yaşamını yitirmesine sebep olabileceği yönünde tartışmalar, ‘Koronavirüs’ün ‘salgın’ etkisine bağlı olarak, dünyayı adeta paralize etmiş durumda.

Microsoft’un kurucularından Bill Gates’in bir kaç sene önce, ‘İspanyol Gribi’ne benzer bir salgın olması halinde, 6 ayda 33 milyona yakın insanın yaşamını yitirebileceğine dair paylaştığı simülasyon, dünya medyasının ‘uzman’ olduğu ifade edilen bir takım isimlere dayandırarak paylaştığı ‘biyolojik silah’ iddiaları, yetmezmiş gibi Çin ve Güney Kore’nin ‘Koronavirüs’le mücadelede geç kaldıklarına dair ‘itiraf’larıyla birleşince, konu küresel çapta bir ‘korku salgını’na dönüştü.

Ülkelerin, vatandaşlarını salgından korumak adına, ‘haklı olarak’ aldıkları sınır güvenliği tedbirleri, küresel ölçekte ulaştırma endüstrisini ve geniş çapta küresel ticareti zorlamakta.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!