Kordsa Hisse Yorumu / Gedik Yatırım – (28.04.2020)

Kısa vadeli küresel tedarik zinciri riskleri karlılığı baskılıyor

Öneri: TUT
Fiyat (TL/hisse) 11,39
Hedef Fiyat (12A, TL/hisse) 13,62
Potansiyel Getiri %20

Küresel anlamda faaliyet gösteren Kordsa, lastik takviye malzemeleri, kompozit teknoloji ve inşaat takviye malzemeleri üretmektedir. Şirket, dört kıtada ve beş farklı ülkede (Türkiye, ABD, Brezilya, Endonezya ve Tayland) 12 üretim tesisi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Küresel ölçekte her 3 otomobil lastiğinden birini güçlendiren Kordsa, tüm önde gelen lastik üreticilerinin stratejik tedarikçisidir. Şirketin ana iş kolu, esas olarak naylon ve polyester ipliklerin kord bezi üretimi için işlendiği, araç lastiklerine esneklik, yüksek hız performansı, güvenlik ve mukavemet sağlayan lastik takviye teknolojileridir. Kordsa, tedarik zincirinin ara malları segmentinde yer almaktadır.

Şirket, büyüyen kompozit pazarda lider bir oyuncu olmayı hedeflemektedir. Şirket, inorganik büyüme hedefleri doğrultusunda, kompozit malzemeler alanındaki lastik takviye malzemesi geliştirme yetkinliklerini daha etkin bir şekilde kullanmak amacıyla kompozit alanında dört şirket satın alımı gerçekleştirmiştir. Böylelikle Kordsa, iştirakleri vasıtasıyla Amerikan uçak şirketi Boeing’in doğrudan ve dolaylı önemli bir kompozit malzeme tedarikçisidir. Kordsa Amerika’da kazandığı bu tecrübeyi Avrupa’da da kullanabilmek için orta vadede yeni satın almaları da gözden geçirmektedir.

Koronavirüs salgınının kısa dönemde oluşturduğu risklere bağlı olarak şirketin 2020 yılı konsolide gelirlerinde %26, FAVÖK’ünde ise %31 düşüş bekliyoruz. Covid-19 salgını, küresel tedarik zincirinin bozulması ve büyük uçak üreticilerinin siparişlerindeki yavaşlama ile ilgili riskler göz önüne alındığında, şirketin kompozit operasyonları tarafındaki gelirlerinde %30, ana iş kolu olan kord bezi satış gelirlerinde %25 civarında bir daralma öngörüyoruz. 2020 yılı için konsolide FAVÖK beklentimiz 91 milyon ABD doları olup, şirketin FAVÖK marjının %13,6 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Öte yandan, 2021 yılında kompozit segmentinden gelecek olan katkı ve otomotiv endüstrisindeki iyileşme sayesinde şirketin konsolide gelirlerinde %37, FAVÖK’ünde ise %56 artış gerçekleşmesini öngörüyoruz.

Riskler: Covid-19’un etkilerinin beklentilerden uzun sürmesi veya küresel ekonomilerin büyümesinde daha fazla düşüş gerçekleşmesi halinde, Kordsa’nın karlılığı üzerinde daha fazla baskı oluşması ve bu doğrultuda Kordsa’nın değerlemesinin olumsuz yönde etkilenmesi söz konusu olabilecektir.

Kordsa’yı Tut tavsiyesi ile Araştırma kapsamına alıyoruz. İNA ve yurtdışı benzer şirket çarpanları bazlı değerlememiz şirket için hisse başına 13,62TL hedef fiyat ile %20 artış potansiyeline işaret etmektedir. Hisse halihazırda 2020 tahminlerimize göre 7.9x FD/FAVÖK ve 10.5x F/K çarpanları ile işlem görmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN