Koç Holding Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (19.09.2023)

Tavsiye: Endeks Üzerinde Getiri

Hedef Fiyat, TL 218.60
Güncel Fiyat, TL 133.20
Getiri Potansiyeli 64%

Yatırım teması:

Net Aktif Değeri’ne iskontosu, toplam kombine gelirlerinin %55’ine denk gelen yüksek yurt dışı ve döviz bazlı gelir getiren iştirakleri, sektörel ve döngüsel olarak çeşitlendirilmiş portföy yapısı.

Çok iyi geçen 2022’nin ardından, 2023’te konsolide net karda %9’luk bir büyüme bekliyoruz. Tüpraş’ta normalleşen ürün marjları, kur farkı giderleri ve daha yüksek efektif vergi oranından dolayı %9’luk bir net kar daralması tahmin ediyoruz. Çekirdek net faiz marjındaki daralmanın daha yüksek ücret ve komisyon

gelirleriyle dengelenmesi sayesinde Yapı Kredi’de yatay bir net kar tahmin ediyoruz. Otomotivde 2023 yurt içi hafif araç pazarının %28 büyüyerek 1 milyon adede ulaşmasını bekliyoruz. Yeni yatırımların marjı aşağıya çekmesi ve artan faaliyet giderleri nedeniyle otomotiv segmentinde bir marj daralması öngörüyoruz. Ford Otosan’da yeni kapasitenin etkisiyle beraber hacim büyümesinin yanında güçlü fiyatlamanın 2023 net karına olumlu yansımasını bekliyoruz. Tofaş’ta güçlü fiyatlama ve finansal gelirler sayesinde kuvvetli bir kar artışı bekliyoruz. Turk Traktör’de ihracattaki iyileşmeyle beraber karlılığın destekleneceğini tahmin ediyoruz. Arçelik’te faaliyet karındaki yüksek artışın artan efektif vergi oranı ve finansal giderler sebebiyle bir miktar baskılanmasıyla net kardaki büyümenin %27’ler mertebesinde olacağını tahmin ediyoruz.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler:

Koç Holding’in Ford ile beraber planladığı elektrikli araç batarya yatırımıyla ilgili olası pozitif gelişmeler,

Arçelik’in Avrupa’da Whirlpool ile yaptığı anlaşmanın tamamlanması ile alakalı haberler, orta-distilat ürün marjlarındaki yükselişin devam etmesi hisse performansını olumlu etkileyebilecek faktörler olarak görünüyor.

Değerleme:

Koç Holding için değerlememizi son finansallara göre güncelleyerek hedef hisse fiyatımızı %24 artırarak 218.6TL’ye yükselttik. Koç Holding cari net aktif değerine göre %32 iskonto ile işlem görürken son 2 yıllık

tarihi iskonto %32, son 5 yıllık ortalama ise %21seviyesindedir. Yapi Kredi’deki hisse satışı sonrasında yaklaşık 650 milyon dolara çıkan solo net nakit pozisyonu ve Tat Gıda’daki satış süreci de göz önüne alındığında, piyasa önümüzdeki dönemde Koç Holding’in olası yeni yatırım planlarına odaklanacak.

Kaynak: Ak Yatırım