Kervan Gıda Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (8.07.2021)

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY21.21
Son kapanış, TL/hisse 15.53
Yukarı potansiyel %37
Halka açıklık oranı %28

Yatırım teması

Kervan Gıda, Türkiye’nin önde gelen yumuşak şeker üreticilerinden ve 1Ç21 itibarıyla Türkiye’de yaklaşık %50 pazar payına (hacim bazında) sahip. Kervan Gıda organize perakende kanallarında artan varlığı ve genişleyen ürün portföyü sayesinde pazar payını 2017’den bu yana 6 puanın üzerinde arttı. Kervan Gıda’nın önümüzdeki süreçte, i) pazarın oldukça üzerinde büyüyen indirim marketler kanalındaki güçlü varlığı, ii) global markalara kıyasla daha rekabetçi fiyatları ve ii) artan ölçek avantajları sayesinde, Türkiye’de pazar payını arttırması için daha fazla alanı olduğunu düşünüyoruz.Kervan Gıda, 2017-2020 döneminde ihracat gelirlerinde %34 YBBO kaydetti. İhracatın toplam gelirler içindeki payı, 2017’deki %56 seviyesinden, 1Q21’de %63 seviyesine ulaştı. Kervan Gıda Mart ayında Bebeto markalı ürünlerinin ABD’de satışı için Walmart ile İngiltere’de satışı için ise Amazon ile anlaşıldığı duyuruldu. Özellikle ABD’nin şirket için çok önemli bir potansiyel pazar olduğunu düşünüyoruz. Şirketin yurtdışında modern perakende kanalında artan varlığı ve kur etkisiyle, 2020-2023 döneminde Türkiye’den ihracat gelirlerinde yıllık ortalama %35 artış bekliyoruz.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler

Oldukça güçlü beklediğimiz 2Ç21 sonuçları ve yeni satın alınan Polonya işinde sinerjilerin gerçekleştirilmesi. Satın alma sonrası şirket ilk etapta, i) ihracat kaynaklı üretiminin bir kısmını bölgeye taşıyarak Avrupa’da vergi avantajı elde etmeyi, ii) satın alınan şirketin markalarının Kervan’ın satış ağı kullanılarak Avrupa’da ihracat etkinliğinin arttırılmasını ve iii) iki işletmenin üretim kabiliyetlerinin daha verimli bir şekilde birleştirilmesini planlıyor. 2022 yılında şirketin gelirlerinin yaklaşık %75’inin döviz bazlı olacağını öngörüyoruz.

Değerleme

2022T 6,7x FD/FAVÖK ve 10,0x F/K çarpanıyla, Kervan benzer şirketler medyan çarpanları olan 9,3x ve 14,9x’a göre oldukça iskontolu işlem görüyor.

Kaynak: Ak Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!