‘Kârlılıkta 12’den vurduk’

Son 1 yılda rotasını kârlılığa çeviren cep telefonu operatörü Avea’nın CEO’su Erkan Akdemir, 3. çeyrekte geçen yıla göre kârlılığı 12 kat artırdıklarını söyledi.

Cep operatörü Avea’nın CEO’su Erkan Akdemir, ara bağlantı indirimi ve tavan fiyat uygulamasına rağmen FAVÖK marjını (faiz amortisman ve vergi öncesi kar) en hızlı artıran operatör olduklarını belirterek, “Geçen yılın son çeyreğini negatif kapatmıştık, ancak şu anda karlılıkta çok iyi bir yere geldik. 2009 yılının aynı dönemine göre karlılığımızı 12 kat artırdık. Bir yıl içinde tam 12’den vurduğumuzu söyleyebilirim” dedi.

Avea’nın üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendiren, şirketin karlılığa odaklandığını ifade eden Erkan Akdemir, bundan taviz vermeyeceklerini sektördeki rekabette fiyat odaklı strateji yürütmeyeceklerini kaydetti. Avea’nın toplam yatırımlarının her yıl gelirlerinin yüzde 20-25’ini olusturduğunu söyleyen Avea CEO’su Akdemir, sirketin lisanslar dahil bugüne kadar 17 milyar lira yatırım yaptığını belirtti.

Her çeyrekte benzersiz bir servis…
Akdemir, diğer operatörlerin başlattığı kapsama alanına ilişkin iletişimi doğru bulmadığını belirterek, bunu “Hepimizin arabası var ama tekerimiz dönüyor” demeye benzetti. Akdemir, “Biz hem 3G hem de 2G yatırımlarına devam ediyoruz. Her sene 2 binin üzerinde baz istasyonu yatırımı yapıyoruz” dedi.
Erkan Akdemir, Avea’nın nüfus kapsamasında yüzde 96’lık orana sahip olduğunu belirterek, “5 bin, 3 bin, 2 bin nüfusları da geçtik. yerlerini de kapsamaya aldık ve şimdi 1.000’in altındaki yerleşim yerlerine kadar kapsama alanını genişletiyoruz” diye konuştu.

Yeni servislere ciddi yatırım yaptıklarının altını çizen şirketin tepe yönetimi bu doğrultuda her çeyrekte ‘benzersiz bir servis’ çıkaracaklarını kaydetti.

Akdemir: Frekans düzenlemesi istiyoruz
Avea CEO’su Erkan Akdemir, sağlıklı bir rekabet açısından asimetrik düzenlemelere ihtiyaç olduğunu savunarak, “Rekabetteki bu çarpıklığın giderilmesi için bir müdahale kaçınılmaz. Özellikle yeni frekans dağıtımında asimetrik uygulamalara ihtiyaç var.

Doğrusu da bu. Biz de düzenleyici kurumdan (BTK) bunu istiyoruz. Çünkü elinde bu düzenlemeyi yapacak frekanslar var” dedi. Türkiye’de ilk iki cep lisansını alan Turkcell ile Vodafone 900 Mhz, Avea ise 1800 Mhz frekans bandında çalışıyor. Avea teknik sebeplerle diğer iki operatöre göre daha fazla yatırım yapmak durumunda kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.