Brezilya kur savaşlarında sınır tanımayacak

Brezilya Hazine Bakanı Arno Augustin, realdeki yükselişin önüne geçmek için alınacak önlemlerde sınır tanımayacaklarını söyledi.

Brezilya gazetesi Estado’ya konuşan Augustin, Brezilya’nın ülkeye giren sıcak para akışının önünü keserek, realdeki hızlı değerlenişi durdurmanın yollarını aradığını söyledi ve gerekli olması durumunda hükümetin kendi varlık fonlarını devreye sokmaktan geri durmayacağını da ifade etti.

Augustin aynı zamanda “Real cinsinden Brezilya tahvillerinin daha ulaşılabilir olması için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Brezilya, yabancı yatırımcıların yoğun ilgisinden kurtulmak için, geçen hafta IOF olarak bilinen finansal işlemler vergisini, bir ay içinde ikinci kez yükseltmiş ve yüzde 4’den yüzde 6’ya çıkarmıştı.

Hükümet bununla birlikte, yabancıların türev işlemlerde gösterdikleri garantilerden aldığı finansal işlemler vergisini de, yatırımcıların borçlanma süreçlerini zorlaştırıp, hisse satın almalarını engellemek amacıyla artırdı.

Diğer yandan, Brezilya para birimi real, ülkeye yoğun sıcak para akışı yüzünden geçen 18 ay içinde dolar karşısında yüzde 30 oranında değerlendi ve başta hükümet olmak üzere iş dünyası yetkililerinin de ülkenin ihracatına ve ödemeler dengesine yönelik kaygılanmasına neden oldu. 

*Bu yazı Bloomberg’te “Brazil to Sell Real Bonds in International Markets Regularly, Estado Says” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonet/16135686.asp?gid=303

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.