İstanbul Enflasyon Oranları / Eylül 2012

İstanbul Ticaret Odası 2012 Eylül Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

2012 Ağustos ayında % 0,85 oranında artış izlenen, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2012 Eylül ayında % 1,34 oranında artış göstermiştir. Eylül ayları itibariyle söz konusu indeks; 2010 yılında % 1,37, 2011 yılında ise % 0,82 oranında artış kaydetmişti.

2011 Eylül ayında % 2,77 olarak gerçekleşen dokuz aylık değişim oranı, bu yılın aynı döneminde % 4,46 olmuştur.

2011 Eylül ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 6,10 olan yıllık değişim oranı, 2012 Eylül ayında % 10,78 olarak gerçekleşmiştir.

2012 Eylül ayı itibariyle on iki aylık ortalama artış oranı % 9,58 olurken, bu oran 2011 yılının aynı ayında % 6,61 olmuştu.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2012 Eylül ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Eylül ayında % -0,19 oranında azalış göstermiştir.
Artış izlenen alt gruplar; % 1,75 oran ile Dışarıda Yenen Yemek, % 0,45 ile Çeşitli Hazır Yiyecekler, % 0,31 ile Tütün, Alkollü ve Alkolsüz İçecekler, % 0,17 ile Ekmek ve Tahıllar, % 0,12 ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, Azalış izlenen alt gruplar ise; % -2,32 ile Et Balık ve Kümes Hayvanları, % -1,08 ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler grubu olmuştur.

Eylül ayında fiyatında artış izlenen gıda maddeleri; Pirinç, makarna, buğday unu, hamur tatlıları, kuru pastalar, yufka, bulgur, dana ve koyun eti ile tavuk, sucuk, salam, sosis, kahvaltılık margarin, sıvı yağlar, yumurta, yoğurt, kaşar peyniri, tereyağı, kuru fasulye, soğan, kuruyemiş, karpuz, limon, taze fasulye, sivri biber, salatalık, patlıcan, kıvırcık salata, kabak, maydanoz, yeşil soğan, çay, toz ve kesme şeker, bal, tahin helvası, reçel, kakaolu fındıklı bar, çikolata, tuz, hazır çorbalar, rakı, bira, kola, şişe suyu, gazoz ve meyve suları ile dışarıda yenen yemek, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Bisküvi, balık, beyaz peynir, süt, zeytinyağı, patates, mercimek, nohut, elma, yaş üzüm, şeftali, kavun, armut, erik, domates, bamya, zeytin ve salça olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Eylül ayında % 2,50 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; kira, tüpgaz, şehir şebeke suyu ve gazyağı, Fiyatında azalış izlenen madde ise; Fuel oil’dir.

Ev Eşyası Harcamaları grubunda % 1,34 oranında artış görülmüştür. Fiyatında artış izlenen maddeler; Yatak, battaniye, perde, ütü, elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, gazlı fırın, bütangaz ocağı, ampul, temizleme tozu, sabun, deterjan, kağıt malzeme, plastik ev eşyası ile cam ve çelik mutfak eşyaları, Fiyatında azalış izlenen madde ise; Çamaşır suyu’dur.

Giyim Harcamaları grubu Eylül ayı itibariyle % 4,11 oranında artış göstermiştir.
Artış izlenen alt grup; % 25,57 oran ile Çocuk Giyimi, Azalış izlenen alt gruplar ise; % -0,03 oran ile Erkek Giyimi, % -1,02 ile Kadın Giyimi ve % -11,79 ile Kumaşlar grubudur.

Fiyatında artış izlenen maddeler; Çocuk giyimi grubunda ; Pantolon, okul çantası ve ayakkabı’dır.

Giyim Harcamaları grubunda yer alan ürünlerin değişim oranlarında fiyat hareketlerinin yanı sıra, mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları da etken olmuştur.

Eylül ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubu % 1,43 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; İlaçlar, diş macunu, tuvalet sabunu, şampuan ve jilet’dir.

Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubunda % 4,12 oranında artış görülürken, Fiyatında artış izlenen maddeler; Şehiriçi Ulaşım masrafları( Tren-otobüs-vapur jeton ücretleri) ile benzin olmuştur.

Kültür-Eğitim ve Eğlence Harcamaları grubunda % -0,07 oranında azalış görülürken, Fiyatında artış izlenen maddeler; Defter ve kurşun kalem, Fiyatında azalış izlenen madde ise; maç giriş bileti ücreti’dir.

Diğer Harcamalar grubunda Eylül ayında % 4,09 oranında artış görülürken, Fiyatında artış izlenen madde; Çocuk harçlıkları olmuştur.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir