İstanbul Enflasyon Oranları / Temmuz 2019

İSTANBUL ÜCRETLİLER GEÇİNME İNDEKSİ 1995=100 YÖNETİCİ ÖZETİ

Perakende fiyatları yansıtan ve 2019 Haziran ayında % -0,98 azalış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2019 Temmuz ayında % 0,04 oranında artış göstermiştir.

Temmuz ayında; Ev Eşyası, Konut, Kültür, Eğitim ve Eğlence, Ulaştırma ve Haberleşme ile Sağlık ve Kişisel Bakım harcamaları gruplarında artış, Giyim ve Gıda harcamalarında azalış izlenmiştir. Diğer Harcamalar grubunda fiyat değişimi görülmemiştir.

2019 Temmuz ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Giyim harcamaları grubunda yer alan ürünlerde yaz indirimlerinin başlaması, Gıda Harcamaları grubunda mevsimsel özelliklere bağlı fiyat azalışları ile bazı ürünlere uygulanan resmi zamların etkili olduğu görülmüştür. Ulaştırma ve Haberleşme, Ev Eşyası, Konut ve Kültür, Eğitim Eğlence harcamaları gruplarında ise bazı ürünlerdeki vergi düzenlemeleri ile resmi fiyat artışlarının etkisi görülmüştür.

Ev Eşyası, Konut, Kültür Eğitim Eğlence, Ulaştırma ve Haberleşme ile Sağlık ve Kişisel bakım gruplarında yukarı, Giyim ve Gıda harcamaları gruplarında aşağı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir.

2018 yılı Temmuz ayında % 12,50 olan yıllık perakende fiyat artış oranı 2019 yılının aynı ayında bir önceki yıla göre artarak % 16,08, Yıllık ortalama değişim oranı ise 2019 Temmuz ayı itibariyle % 17,94 olarak gerçekleşmiştir.

İstanbul Ticaret Odası