İstanbul Enflasyon Oranları / Temmuz 2013

İstanbul Ticaret Odası 2013 Temmuz Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

2013 Haziran ayında % 0,20 oranında artış izlenen, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Temmuz ayında % -1,74 oranında azalış göstermiştir. Temmuz ayları itibariyle söz konusu indeks; 2011 yılında % -1,57, 2012 yılında ise % -2,07 oranında azalış kaydetmişti.

2012 Temmuz ayında % 2,21 oranında artış gösteren yedi aylık değişim oranı, bu yılın aynı döneminde de % 3,39 olarak gerçekleşmiştir.

2012 Temmuz ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 10,07 olan yıllık değişim oranı, 2013 Temmuz ayında % 9,19 olarak gerçekleşmiştir.

2013 Temmuz ayı itibari ile on iki aylık ortalama artış oranı % 8,76 olurken, bu oran 2012 yılının aynı ayında % 8,91 olmuştu.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2013 Temmuz ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Temmuz ayında % 0,38 oranında artış göstermiştir.
Artış izlenen alt gruplar; % 4,24 oran ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler, % 0,12 ile Çeşitli Hazır Yiyecekler, % 0,03 ile Tütün, Alkollü ve Alkolsüz İçecekler, % 0,09 ile Ekmek ve Tahıllar, Azalış izlenen alt gruplar; % -1,73 ile Et, Balık ve Kümes Hayvanları, % -0,14 ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, olurken, Dışarıda Yenen Yemek grubunda fiyat hareketi izlenmemiştir.

Temmuz ayında fiyatında artış izlenen gıda maddeleri; Pirinç, makarna, buğday unu, bisküvi, hamur tatlıları, yufka, çocuk mamaları, bulgur, koyun ve dana eti ile tavuk, balık, sucuk, salam, sosis, kahvaltılık margarin, yoğurt, zeytinyağı, tereyağı, patates, kuru fasulye, soğan, fındık, elma, domates, sivri biber, patlıcan, zeytin, salça, tahin helvası, reçel, tuz, kesme şeker, hazır çorbalar, gazlı içecekler ve meyve suları, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Beyaz ve kaşar peyniri, sıvı yağlar, yumurta, mercimek, nohut, karpuz, limon, kiraz, şeftali, kavun, armut, erik, taze fasulye, salatalık, kıvırcık salata, kabak, maydanoz, bamya, yeşil soğan ve çay olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Temmuz ayında % 0,23 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Şehir şebeke suyu, fuel oil, gazyağı ve kapıcı ücreti’dir.

Ev Eşyası Harcamaları grubunda % -2,01 oranında azalış görülmüş olup, Fiyatında artış izlenen maddeler; Süpürge, temizleme tozu, sabun, deterjan, çamaşır suyu, kâğıt malzeme ve plastik ev eşyası, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Oturma, yemek ve yatak odası takımları ile gaz fırını’dır.

Giyim Harcamaları grubu Temmuz ayında % -22,42 oranında azalış göstermiştir.
Artış izlenen alt grup ; % 7,24 oran ile Kumaşlar olurken; Azalış izlenen alt gruplar; % -21,68 oran ile Erkek Giyimi, % -26,34 ile Kadın Giyimi, % -22,04 ile Çocuk Giyimi grubu olmuştur.

Giyim Harcamaları grubunda fiyatında artış izlenen maddeler; Erkek Giyimi Grubunda; Elbise Dikiş Ücreti, Kumaşlar Grubunda; Terilen, ipekli kumaş ve kot kumaşı’dır. Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Erkek Giyimi Grubunda; Takım elbise, ceket, pantolon, gömlek, süveter, iç çamaşır, pijama, eşofman, ayakkabı, terlik, Kadın Giyimi Grubunda; Pardesu, tayyör, etek, elbise, kazak, bluz, iç çamaşır, gecelik, spor giyim, çanta, ayakkabı terlik Çocuk Giyimi Grubunda; Pantolon, süveter, gömlek, bluz, ayakkabı, terlik ve eşofman olmuştur.
Giyim Harcamaları grubunda yer alan alt grupların değişim oranlarında madde fiyatlarının yanında mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları da etken olmuştur.

Temmuz ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda % 0,04 oranında artış kaydedilmiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Diş macunu, tuvalet sabunu, şampuan ve jilet’dir.

Ulaştırma Harcamaları grubunda % 0,72 oranında artış kaydedilirken, Fiyatında artış izlenen madde; benzindir.

Bu grupta yer alan maddelerde Temmuz ayında fiyat değişimi izlenmemiştir.
Temmuz ayında Diğer Harcamalar grubunda % 1,39 oranında artış kaydedilmiştir. Fiyatında artış izlenen madde; Dini Harcamalar kapsamında yer alan ve Ramazan ayında verilen fitre olmuştur.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir