İstanbul Enflasyon Oranları / Ocak 2013

İstanbul Ticaret Odası 2013 Ocak Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

İTO’ya göre İstanbul’da 2013 Ocak ayında perakende fiyatlar yüzde -0,18 oranında azaldı.

2012 Aralık ayında % 0,36 oranında artış izlenen, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Ocak ayında % -0,18 oranında azalış göstermiştir. Ocak ayları itibariyle söz konusu indeks; 2011 yılında % -1,01, 2012 yılında ise % -0,22 oranında azalış kaydetmişti.

2012 Ocak ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 9,86 olan yıllık değişim oranı, 2013 Ocak ayında % 7,98 olarak gerçekleşmiştir.

2013 Ocak ayı itibariyle on iki aylık ortalama artış oranı % 9,76 olurken, bu oran 2012 yılının aynı ayında % 6,59 olmuştu.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2013 Ocak ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Ocak ayında % 2,32 oranında artış göstermiştir.

Artış izlenen alt gruplar; % 5,01 oran ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler, % 4,98 ile Tütün Alkollü ve Alkolsüz İçkiler, % 2,42 ile Et Balık ve Kümes Hayvanları, % 1,05 ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, % 0,72 ile Çeşitli Hazır Yiyecekler ve % 0,10 ile Ekmek ve Tahıllar grubu olmuştur. Dışarıda Yenen Yemek grubunda ise değişim izlenmemiştir.

Ocak ayında fiyatında artış izlenen gıda maddeleri; Pirinç, makarna, buğday unu, bisküvi, hamur tatlıları, kuru pastalar, yufka, çocuk mamaları, bulgur, dana ve tavuk eti ile sucuk, salam, sosis, beyaz peynir, kahvaltılık margarin, süt, sıvı yağlar, yumurta, yoğurt, zeytinyağı, kaşar peyniri, tereyağı, patates, kuru fasulye, soğan, mercimek, nohut, kuruyemiş, elma, mandalina, limon, muz, armut, ayva, domates, sivri biber, salatalık, ıspanak, kıvırcık salata, kabak, lahana, pırasa, havuç, yeşil soğan, karnabahar, turp, zeytin, çay, toz ve kesme şeker, bal, salça, akide şekeri, tahin helvası, reçel, çikolata, tuz, hazır çorbalar, kısa ve uzun filtreli sigara, rakı, kola, yabancı sigara, bira, gazoz ve meyve suları, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Koyun eti, balık, sakatat ve portakal olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Ocak ayında % 0,99 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Kira linyit kömürü, şehir şebeke suyu, fueloil, gazyağı ve kapıcı ücreti, Fiyatında azalış izlenen madde ise; Tüpgaz’dır.

Ev Eşyası Harcamaları grubunda % 2,46 oranında artış görülmüştür. Fiyatında artış izlenen maddeler; Oturma, yemek ve yatak odası takımları ile yorgan, battaniye, çarşaf, perde, havlu, elektrik süpürgesi, buzdolabı, çamaşır makinesi, gaz fırını, ampul, temizleme tozu, sabun, deterjan, çamaşır suyu, kâğıt malzeme ile cam, alüminyum ve çelik mutfak eşyaları olmuştur.

Giyim Harcamaları grubu Ocak ayında % -24,39 oranında azalış göstermiştir.
Azalış izlenen alt gruplar; % -30,42 oran ile Kadın Giyimi, % -25,35 ile Erkek Giyimi, % -18,94 ile Çocuk Giyimi, Artış izlenen alt grup ise ; % 12,83 oran ile Kumaşlar grubudur.
Fiyatında artış izlenen maddeler; Erkek ve Kadın Giyimi gruplarında çorap olurken; Fiyatında azalış izlenen maddeler; Erkek giyim grubunda; palto, pardesü, takım elbise, ceket, pantolon, gömlek, süveter, eşofman, ayakkabı ve terlik; Kadın Giyim grubunda; manto, pardesü, tayyör, etek, elbise, kazak, bluz, gecelik, eşofman, çanta, ayakkabı, ve terlik; Çocuk Giyim grubunda ise palto, ceket, pantolon, süveter, gömlek, ayakkabı, terlik, eşofman ve yağmurluk’tur.

Giyim Harcamaları grubunda yer alan ürünlerin değişim oranlarında sezon indirimlerinin yanı sıra, mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları etken olmuştur.

Ocak ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda % 8,07 oranında artış kaydedilmiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; SGK uygulamasına tabi hastanelerde hastane yatak, ameliyat, röntgen, diş tedavi, doktor muayene, iğne, laboratuar tahlil ücretlerinin yanında kadın berberi, diş macunu, tuvalet sabunu, şampuan ve jilet olmuştur.

Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubunda % 0,43 oranında artış görülürken, Fiyatında artış izlenen maddeler; Benzin ve mektup’tur.
Kültür-Eğitim ve Eğlence Harcamaları grubunda % 2,37 oranında artış görülürken,

Fiyatında artış izlenen madde; Maç giriş ücreti’dir.

Diğer Harcamalar grubunda ise % 1,22 oranında artış görülmüştür. Fiyatında artış izlenen maddeler; mahkeme harçları ile avukatlık ücretleri olmuştur.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir