İstanbul Enflasyon Oranları / Nisan 2013

İstanbul Ticaret Odası 2013 Nisan Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

2013 Mart ayında % 0,93 oranında artış izlenen, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Nisan ayında % 2,55 oranında artış göstermiştir. Nisan ayları itibariyle söz konusu indeks; 2011 yılında % 2,51, 2012 yılında ise % 2,60 oranında artış kaydetmişti.
2012 Nisan ayında % 3,84 oranında artış gösteren dört aylık değişim oranı, bu yılın aynı döneminde % 3,83 olarak gerçekleşmiştir.

2012 Nisan ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 9,99 olan yıllık değişim oranı, 2013 Nisan ayında % 7,93 olarak gerçekleşmiştir.

2013 Nisan ayı itibari ile on iki aylık ortalama artış oranı % 9,20 olurken, bu oran 2012 yılının aynı ayında % 7,89 olmuştu.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2013 Nisan ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Nisan ayında % 1,08 oranında artış göstermiştir.
Artış izlenen alt gruplar; % 3,64 oran ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler, % 2,76 ile Et, Balık ve Kümes Hayvanları, % 0,92 ile Çeşitli Hazır Yiyecekler, % 0,34 ile Ekmek ve Tahıllar, % 0,09 ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, % 0,01 ile Tütün Alkollü ve Alkolsüz İçecekler olurken, Dışarıda Yenen Yemek grubunda fiyat değişimi izlenmemiştir.
Nisan ayında fiyatında artış izlenen gıda maddeleri; Ekmek, pirinç, makarna, buğday unu, hamur tatlıları, kuru pastalar, yufka, bulgur, dana ve koyun eti ile tavuk, balık, sucuk, salam, sosis, beyaz peynir, kahvaltılık margarin, süt, sıvı yağlar, yoğurt, tereyağı, patates, kuru fasulye, soğan, mercimek, nohut, kuruyemiş, elma, portakal, muz, domates, ıspanak, zeytin, toz ve kesme şeker ile bal, salça, akide şekeri, tahin helvası, reçel, çikolata, tuz, hazır çorbalar, kola, gazoz ve meyve suları, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Bisküvi, yumurta, zeytinyağı, kaşar peyniri, fındık, limon, taze fasulye, biber, salatalık, patlıcan, kıvırcık salata, kabak, lahana, pırasa, havuç, maydanoz, bezelye, yeşil soğan ve bakla olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Nisan ayında % 0,06 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Şehir şebeke suyu ile badana-boya işçiliği, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; fuel oil ve gazyağıdır.

Ev Eşyası Harcamaları grubunda % 3,75 oranında artış görülmüştür. Fiyatında artış izlenen maddeler; Oturma odası, yemek ve yatak odası takımları ile ampul, süpürge, temizleme tozu, sabun, deterjan, çamaşır suyu, kâğıt malzeme ve plastik ev eşyası olmuştur.

Giyim Harcamaları grubu Nisan ayında % 34,93 oranında artış göstermiştir.
Artış izlenen alt gruplar ; % 55,19 oran ile Kadın Giyimi, % 30,71 ile Erkek Giyimi, % 17,92 ile Çocuk Giyimi, % 0,48 oran ile Kumaşlar grubu olmuştur.

Nisan ayında fiyatında artış izlenen maddeler, Erkek Giyim grubunda; Pardesü, takım elbise, ceket, pantolon, gömlek, süveter, eşofman, ayakkabı ve terlik Kadın Giyim grubunda; pardesü, tayyör, etek, elbise, kazak, bluz, eşofman, çorap, çanta, ayakkabı ve terlik, Çocuk Giyim grubunda; Pantolon, süveter, gömlek, bluz, ayakkabı, terlik, pijama ve eşofman, Kumaşlar grubunda; Terilen olmuştur.

Giyim Harcamaları grubunda yer alan grupların değişim oranlarında fiyat hareketlerinin yanı sıra mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları da etken olmuştur.

Nisan ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda % 0,06 oranında artış kaydedilmiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Diş macunu, şampuan ve jilet’tir.
Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubunda % -0,68 oranında azalış görülürken, Fiyatında azalış izlenen madde; benzin olmuştur.

Kültür-Eğitim ve Eğlence Harcamaları grubunda % -5,49 oranında azalış görülürken, Fiyatında azalış izlenen madde; Maç giriş ücreti’dir.

Diğer Harcamalar grubunda yer alan maddelerde Nisan ayında fiyat değişimi izlenmemiştir.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir