İstanbul Enflasyon Oranları / Mayıs 2013

İstanbul Ticaret Odası 2013 Mayıs Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

2013 Nisan ayında % 2,55 oranında artış izlenen, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Mayıs ayında % 1,13 oranında artış göstermiştir. Mayıs ayları itibariyle söz konusu indeks; 2011 yılında % 0,58, 2012 yılında ise % 1,12 oranında artış kaydetmişti.

2012 Mayıs ayında % 5,01 oranında artış gösteren beş aylık değişim oranı, bu yılın aynı döneminde de % 5,01 olarak gerçekleşmiştir.

2012 Mayıs ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 10,57 olan yıllık değişim oranı, 2013 Mayıs ayında % 7,94 olarak gerçekleşmiştir.

2013 Mayıs ayı itibari ile on iki aylık ortalama artış oranı % 8,97 olurken, bu oran 2012 yılının aynı ayında % 8,28 olmuştu.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2013 Mayıs ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Mayıs ayında % -0,81 oranında azalış göstermiştir.
Artış izlenen alt gruplar;, % 3,19 oran ile Et, Balık ve Kümes Hayvanları, % 0,75 ile Çeşitli Hazır Yiyecekler, % 0,06 ile Ekmek ve Tahıllar, Azalış izlenen alt gruplar; % -7,11 oran ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler, % -1,05 ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri olurken, Tütün Alkollü ve Alkolsüz İçecekler ile Dışarıda Yenen Yemek gruplarında fiyat değişimi izlenmemiştir.

Mayıs ayında fiyatında artış izlenen gıda maddeleri; Pirinç, makarna, buğday unu, hamur tatlıları, yufka, bulgur, dana ve koyun eti ile tavuk, balık, sucuk, salam, sosis, kahvaltılık margarin, zeytinyağı, patates, kuru fasulye, mercimek, kuruyemiş, elma, portakal, limon, muz, çilek, ıspanak, bakla, zeytin, çay, toz ve kesme şeker ile bal, salça, akide şekeri, tahin helvası, tuz, hazır çorbalar, kola, gazoz ve meyve suları, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Bisküvi, beyaz ve kaşar peyniri, süt, sıvı yağlar, yumurta, yoğurt, tereyağı, soğan, nohut, erik, domates, taze fasulye, sivri biber, salatalık, patlıcan, kıvırcık salata, kabak, maydanoz, bezelye, yeşil soğan ve reçel olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Mayıs ayında % 2,13 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Şehir şebeke suyu, badana-boya işçiliği, fuel oil ve gazyağıdır.

Ev Eşyası Harcamaları grubunda % -0,54 oranında azalış görülmüştür.
Fiyatında artış izlenen maddeler; Ampul, temizleme tozu, sabun, çamaşır suyu, kâğıt malzeme ve plastik ev eşyası, Fiyatında azalış izlenen maddeler; Elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, gaz fırını ve deterjan olmuştur.

Giyim Harcamaları grubu Mayıs ayında % 2,89 oranında artış göstermiştir.
Artış izlenen alt gruplar ; % 7,39 oran ile Kumaşlar, % 4,88 ile Çocuk Giyimi, % 3,49 ile Erkek Giyimi, % 1,00 ile Kadın Giyimi grubu olmuştur.

Mayıs ayında fiyatında artış izlenen maddeler, Kumaşlar grubunda; Saf ipekli, kot kumaşı ve keten olmuştur.

Giyim Harcamaları grubunda yer alan grupların değişim oranlarında fiyat hareketlerinin yanı sıra mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları da etken olmuştur.

Mayıs ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda % 1,25 oranında artış kaydedilmiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Diş macunu, tuvalet sabunu, şampuan, makyaj malzemesi ve jilet’tir.

Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubunda % 3,81 oranında artış görülürken, Fiyatında artış izlenen maddeler; dolmuş-minibüs ücreti, benzin ve şehirlerarası otobüs ücreti olmuştur.

Kültür-Eğitim ve Eğlence Harcamaları grubunda % 9,85 oranında artış görülürken, Fiyatında artış izlenen maddeler; Maç giriş ücreti ve otel ücreti’dir.

Diğer Harcamalar grubunda yer alan maddelerde Mayıs ayında fiyat değişimi izlenmemiştir.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir