İstanbul Enflasyon Oranları / Mart 2013

İstanbul Ticaret Odası 2013 Mart Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

2013 Şubat ayında % 0,49 oranında artış izlenen, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Mart ayında % 0,93 oranında artış göstermiştir. Mart ayları itibariyle söz konusu indeks; 2011 yılında % 0,83, 2012 yılında ise % 0,59 oranında artış kaydetmişti.

2012 Mart ayında % 1,22 oranında artış gösteren üç aylık değişim oranı, bu yılın aynı döneminde % 1,24 olarak gerçekleşmiştir.

2012 Mart ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 9,90 olan yıllık değişim oranı, 2013 Mart ayında % 7,97 olarak gerçekleşmiştir.

2013 Mart ayı itibari ile on iki aylık ortalama artış oranı % 9,37 olurken, bu oran 2012 yılının aynı ayında % 7,43 olmuştu.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2013 Mart ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Mart ayında % 1,15 oranında artış göstermiştir.

Artış izlenen alt gruplar; % 3,86 ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler, % 2,56 ile Ekmek ve Tahıllar, % 0,36 ile Çeşitli Hazır Yiyecekler, % 0,28 ile Dışarıda Yenen Yemek, % 0,21 ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, Azalış izlenen alt grup ise; % -0,02 oran ile Et Balık ve Kümes Hayvanları olurken, Tütün Alkollü ve Alkolsüz içecekler grubunda fiyat değişimi izlenmemiştir.

Mart ayında fiyatında artış izlenen gıda maddeleri; Ekmek, Pirinç, makarna, buğday unu, bisküvi, hamur tatlıları, kuru pastalar, bulgur, dana ve koyun eti ile tavuk, balık, sucuk, salam, sosis, kahvaltılık margarin, sıvı yağlar, yumurta, yoğurt, kaşar peyniri, tereyağı, patates, kuru fasulye, soğan, mercimek, nohut, kuruyemiş, elma, portakal, mandalina, muz, armut, sivri biber, salatalık, patlıcan, maydanoz, zeytin, toz ve kesme şeker, bal, salça, tahin helvası, reçel, tuz, hazır çorbalar ve dışarıda yenen yemek, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; beyaz peynir, süt, zeytinyağı, fındık, limon, ayva, domates, taze fasulye, ıspanak, kıvırcık salata, kabak, lahana, pırasa, havuç, yeşil soğan, bakla, karnabahar, turp ve çay olmuştur.
Konut Harcamaları grubu Mart ayında % -0,24 oranında azalış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen madde; Şehir şebeke suyu, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; fuel oil ve gazyağıdır.

Ev Eşyası Harcamaları grubunda % -1,28 oranında azalış görülmüştür. Fiyatında artış izlenen maddeler; Perde, havlu, ampul, süpürge, temizleme tozu, sabun, deterjan, çamaşır suyu, kâğıt malzeme, plastik ev eşyası ile alüminyum ve çelik mutfak eşyaları, Fiyatında azalış izlenen maddeler; halı ve yatak olmuştur.

Giyim Harcamaları grubu Mart ayında % 3,25 oranında artış göstermiştir.

Artış izlenen alt gruplar ; % 7,82 oran ile Çocuk Giyimi, % 6,64 ile Erkek Giyimi, % 2,72 ile Kumaşlar, Azalış izlenen alt grup ise; % -1,92 oran ile Kadın Giyimi grubudur.

Giyim Harcamaları grubunda yer alan grupların değişim oranlarında mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları etken olmuştur.

Mart ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda % 0,09 oranında artış kaydedilmiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; kadın ve erkek berberi ile diş macunu, şampuan ve jilet’tir.

Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubunda % -0,37 oranında azalış görülürken, Fiyatında azalış izlenen madde; benzin olmuştur.

Kültür-Eğitim ve Eğlence Harcamaları grubunda % 8,44 oranında artış görülürken, Fiyatında artış izlenen maddeler; televizyon ve maç giriş ücreti’dir.

Diğer Harcamalar grubunda yer alan maddelerde Mart ayında fiyat değişimi görülmemiştir.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir