İstanbul Enflasyon Oranları / Kasım 2012

İstanbul Ticaret Odası 2012 Kasım Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

1995 bazlı İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksine göre perakende fiyatlar 2012 Kasım ayında % 0,28 oranında artış gösterdi.

2012 Ekim ayında % 2,67 oranında artış izlenen, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Kasım ayında % 0,28 oranında artış göstermiştir. Kasım ayları itibariyle söz konusu indeks; 2010 yılında % 0,34, 2011 yılında ise % 1,75 oranında artış kaydetmişti.

2011 Kasım ayında % 7,78 olarak gerçekleşen on bir aylık değişim oranı, bu yılın aynı döneminde % 7,56 olmuştur.

2011 Kasım ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 7,57 olan yıllık değişim oranı, 2012 Kasım ayında % 8,76 olarak gerçekleşmiştir.

2012 Kasım ayı itibariyle on iki aylık ortalama artış oranı % 10,02 olurken, bu oran 2011 yılının aynı ayında % 6,12 olmuştu.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2012 Kasım ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Kasım ayında % 0,87 oranında artış göstermiştir.

Artış izlenen alt gruplar; % 3,98 oran ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler, % 0,78 ile Et Balık ve Kümes Hayvanları, % 0,75 ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, % 0,43 ile Çeşitli Hazır Yiyecekler, % 0,14 ile Ekmek ve Tahıllar grubu olmuştur. Tütün Alkollü ve Alkolsüz İçkiler ile Dışarıda Yenen Yemek gruplarında değişim izlenmemiştir.

Kasım ayında fiyatında artış izlenen gıda maddeleri; Pirinç, makarna, buğday unu, bisküvi, yufka, bulgur, dana ve tavuk eti, balık, sucuk, sakatat, salam, sosis, beyaz peynir, kahvaltılık margarin, süt, sıvı yağlar, yumurta, yoğurt, kaşar peyniri, tereyağı, patates, kuru fasulye, soğan, nohut, kuruyemiş, yaş üzüm, muz, armut, domates, taze fasulye, sivri biber, salatalık, patlıcan, kıvırcık salata, kabak, maydanoz, yeşil soğan, zeytin, çay, toz ve kesme şeker, bal, salça, tahin helvası, reçel, kakaolu fındıklı bar, çikolata, tuz, hazır çorbalar ile meyve suları Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Koyun eti, zeytinyağı, mercimek, elma, mandalina, limon, ayva, ıspanak, lahana, pırasa ve havuç olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Kasım ayında % 0,04 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; tüp gaz, şehir şebeke suyu, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Fuel oil ve gazyağı’dır.

Ev Eşyası Harcamaları grubunda % 1,10 oranında artış görülmüştür. Fiyatında artış izlenen maddeler; Ampul, süpürge, temizleme tozu, sabun, deterjan, kâğıt malzeme ve cam mutfak eşyasıdır.

Giyim Harcamaları grubu Kasım ayı itibariyle % -0,15 oranında azalış göstermiştir.

Artış izlenen alt gruplar; % 12,10 oran ile Kumaşlar, % 1,68 ile Kadın Giyimi grubu olurken, Azalış izlenen alt gruplar; % -4,86 oran ile Çocuk Giyimi, % -0,69 ile Erkek Giyimi grubudur.

Giyim Harcamaları grubunda yer alan ürünlerin değişim oranlarında, mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları etken olmuştur.

Kasım ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda yer alan maddelerin fiyatlarında kayda değer bir artış gözlemlenmemiş olup, Fiyatında artış izlenen maddeler; şampuan ve jilet’tir.

Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubunda % -0,67 oranında azalış görülürken, Fiyatında azalış izlenen madde; Benzin’dir.

Kültür-Eğitim ve Eğlence Harcamaları grubunda % -2,08 oranında azalış görülürken, Fiyatında azalış izlenen madde; Maç giriş ücreti olmuştur.

Diğer Harcamalar grubunda yer alan maddelerin fiyatlarında Kasım ayında değişim görülmemiştir.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir