İstanbul Enflasyon Oranları / Haziran 2024

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi

 Perakende fiyatları yansıtan ve 2024 Mayıs ayında % 3,59 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2024 Haziran ayında % 3,42 oranında artış göstermiştir.

 Haziran 2024’te Perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; Konut Harcamalarında yüzde 8,01, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalarında yüzde 4,06, Gıda Harcamaları grubunda 2,66, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamaları grubunda 2,50, Giyim Harcamaları grubunda yüzde 2,41, Ev Eşyası Harcamalarında yüzde 1,50, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 0,54 artış izlenmiştir; Diğer Harcama grubunda artış gözlenmemiştir.

 İstanbul’da 2024 Haziran ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Konut ve Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları gruplarında yer alan bazı ürünlerdeki kamu kaynaklı fiyat değişimleri, Gıda Harcamaları grubu Ekmek ve Tahıllar alt grubundaki fiyat değişimleri ile indekste kullanılan değişken tüketim ağırlıkları etkili olmuştur.

 2024 Haziran ayında Diğer Harcamalar grubu haricindeki tüm gruplarda yukarı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir.

 2024 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı % 82,14, Yıllık ortalama değişim oranı ise % 76,10 olarak gerçekleşmiştir.

Kaynak: İstanbul Ticaret Odası

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!