İstanbul Enflasyon Oranları / Haziran 2020

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi 1995=100 Yönetici Özeti

 Perakende fiyatları yansıtan ve 2020 Mayıs ayında % 2,16 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2020 Haziran ayında % 0,07 oranında artış göstermiştir.

 Haziran ayında; Kültür, Eğitim ve Eğlence harcamalarında yüzde 3,20, Konut harcamalarında yüzde 1,75, Giyim Harcamalarında yüzde 1,32, Ev Eşyası harcamalarında yüzde 0,97, Sağlık ve Kişisel Bakım harcamalarında yüzde 0,54 artış, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalarında yüzde -2,39 ve Gıda Harcamalarında yüzde – 1,15 azalış görülmüştür.Diğer Harcamalar grubunda fiyat değişimi izlenmemiştir.

 2020 Haziran ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Kültür, Eğitim ve Eğlence harcamaları grubunda yer alan otel oda konaklama ücreti, Giyim harcamalarında indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıklarının etkisi ve mevsimsel fiyat değişimleri, Konut Harcamaları grubunda bazı ürünlerdeki fiyat artışları ile Ulaştırma ve Haberleşme ve Gıda Harcamaları gruplarında yer alan bazı ürünlerdeki indirimler etkili olmuştur.

 Genel olarak, Kültür Eğitim ve Eğlence, Erkek giyimi, Dışarıda Yenen Yemek ve Konut Harcamaları alt ve ana gruplarında yukarı yönlü, Ulaştırma ve Haberleşme ile Yaş Kuru Sebze ve Meyve grubunda aşağı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir.

 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı % 12,97, Yıllık ortalama değişim oranı ise % 12,92 olarak gerçekleşmiştir.

Kaynak: İstanbul Ticaret Odası

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN