İstanbul Enflasyon Oranları / Haziran 2013

İstanbul Ticaret Odası 2013 Haziran Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

2013 Mayıs ayında % 1,13 oranında artış izlenen, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Haziran ayında % 0,20 oranında artış göstermiştir. Haziran ayları itibariyle söz konusu indeks; 2011 yılında % -0,66, 2012 yılında ise % -0,61 oranında azalış kaydetmişti.

2012 Haziran ayında % 4,37 oranında artış gösteren altı aylık değişim oranı, bu yılın aynı döneminde de % 5,22 olarak gerçekleşmiştir.

2012 Haziran ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 10,63 olan yıllık değişim oranı, 2013 Haziran ayında % 8,82 olarak gerçekleşmiştir.

2013 Haziran ayı itibari ile on iki aylık ortalama artış oranı % 8,83 olurken, bu oran 2012 yılının aynı ayında % 8,64 olmuştu.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2013 Haziran ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Haziran ayında % -1,03 oranında azalış göstermiştir.

Artış izlenen alt gruplar; % 0,56 oran ile Dışarıda Yenen Yemek, % 0,18 ile Çeşitli Hazır Yiyecekler, % 0,01 ile Tütün,Alkollü ve Alkolsüz İçecekler, Azalış izlenen alt gruplar; % -6,77 oran ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler, % -0,38 ile Yağlar Süt ve Süt

Mamulleri, % -0,06 ile Et, Balık ve Kümes Hayvanları olurken, Ekmek ve Tahıllar grubunda kayda değer bir fiyat hareketi izlenmemiştir.

Haziran ayında fiyatında artış izlenen gıda maddeleri; Pirinç, makarna, bisküvi, yufka, bulgur, koyun eti ile tavuk, balık, sucuk, salam, sosis, kahvaltılık margarin, yoğurt, tereyağı, patates, soğan, mercimek, elma, limon, çilek, zeytin, çay, toz ve kesme şeker, salça, tahin helvası, reçel, tuz, hazır çorbalar, gazlı içecekler ve meyve suları, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Buğday unu, dana eti, beyaz ve kaşar peyniri, süt, sıvı yağlar, yumurta, zeytinyağı, kuru fasulye, nohut, kiraz, erik, kayısı, domates, taze fasulye, sivri biber, salatalık, patlıcan, kıvırcık salata, kabak, maydanoz, bezelye ve yeşil soğan olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Haziran ayında % 0,12 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Şehir şebeke suyu, fuel oil ve gazyağıdır.

Ev Eşyası Harcamaları grubunda % 5,55 oranında artış görülmüştür.

Fiyatında artış izlenen maddeler; Halı, perde, ampul, temizleme tozu, sabun, deterjan, çamaşır suyu, kâğıt malzeme ve plastik ev eşyası’dır.

Giyim Harcamaları grubu Haziran ayında % 3,85 oranında artış göstermiştir.

Artış izlenen alt gruplar ; % 5,54 oran ile Erkek Giyimi, % 3,86 ile Çocuk Giyimi, % 3,47 ile Kadın Giyimi olurken; Azalış izlenen alt grup; % -3,43 ile Kumaşlar grubu olmuştur.

Giyim Harcamaları grubunda yer alan alt grupların değişim oranlarında mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları etken olmuştur.

Haziran ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda % 0,23 oranında artış kaydedilmiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; İlaçlar, diş macunu, tuvalet sabunu ve şampuan’dır.

Bu grupta yer alan maddelerde Haziran ayında fiyat değişimi izlenmemiştir.

Grubu oluşturan maddelerde Haziran ayında fiyat değişimi izlenmemiştir.

Bu grupta yer alan maddelerde Haziran ayında fiyat değişimi izlenmemiştir.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir