İstanbul Enflasyon Oranları / Eylül 2013

İstanbul Ticaret Odası 2013 Eylül Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

2013 Ağustos ayında % 0,13 oranında artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Eylül ayında % 0,71 oranında artış göstermiştir. Eylül ayları itibariyle söz konusu indeks; 2011 yılında % 0,82, 2012 yılında ise % 1,34 oranında artış kaydetmişti.

2012 Eylül ayında % 4,46 oranında artış gösteren dokuz aylık değişim oranı, bu yılın aynı döneminde % 4,26 olarak gerçekleşmiştir.

2012 Eylül ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 10,78 olan yıllık değişim oranı, 2013 Eylül ayında % 7,73 olarak gerçekleşmiştir.

2013 Eylül ayı itibari ile on iki aylık ortalama artış oranı % 8,38 olurken, bu oran 2012 yılının aynı ayında % 9,58 olmuştu.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2013 Eylül ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Eylül ayında % -0,58 oranında azalış göstermiştir.

Artış izlenen alt gruplar; % 0,84 oran ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, % 0,60 ile Çeşitli Hazır Yiyecekler, % 0,15 ile Ekmek ve Tahıllar, % 0,01 ile Tütün, Alkollü ve Alkolsüz İçecekler; Azalış izlenen alt gruplar; % -3,15 oran ile Et, Balık ve Kümes Hayvanları, % -2,83 ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler olurken, Dışarıda Yenen Yemek grubunda fiyat hareketi izlenmemiştir.

Eylül ayında fiyatında artış izlenen gıda maddeleri; Pirinç, makarna, buğday unu, bisküvi, hamur tatlıları, kuru pastalar, yufka, bulgur, koyun ve dana eti, sucuk, salam, sosis, beyaz peynir, kahvaltılık margarin, süt, yumurta, yoğurt, kaşar peyniri, tereyağı, kuru fasulye, nohut, kuruyemiş, karpuz, limon, şeftali, domates, sivri biber, salatalık, patlıcan, kıvırcık salata, kabak, maydanoz, yeşil soğan, zeytin, çay, toz ve kesme şeker, bal, salça, tahin helvası, reçel, çikolata, tuz, hazır çorbalar, şişe suyu, gazlı içecekler ve meyve suları, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Çocuk mamaları, tavuk eti, balık, sıvı yağlar, zeytinyağı, patates, soğan, mercimek, elma, yaş üzüm, kavun, armut, erik, taze fasulye ve bamya olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Eylül ayında % 2,32 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; kira, tüp gaz, fuel oil, Fiyatında azalış izlenen madde ise; gazyağı’dır.

Ev Eşyası Harcamaları grubunda % -1,69 oranında azalış görülmüş olup, Fiyatında artış izlenen maddeler; Buzdolabı, ampul, temizleme tozu, sabun, deterjan, çamaşır suyu, kâğıt malzeme ve plastik ev eşyası ile cam, alüminyum ve çelik mutfak eşyaları, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Halı ve gaz fırını’dır.

Giyim Harcamaları grubu Eylül ayında % 6,39 oranında artış göstermiştir.

Artış izlenen alt grup ; % 38,82 oran ile Çocuk Giyimi grubu olurken; Azalış izlenen alt gruplar; % -12,16 oran ile Kumaşlar, % -2,28 ile Kadın Giyimi, % -0,50 ile Erkek Giyimi olmuştur.

Fiyatında artış izlenen maddeler; Çocuk Giyimi grubunda ceket, pantolon, okul forması, süveter, gömlek, çorap, okul çantası, ayakkabı ve pijamadır.

Giyim Harcamaları grubunda yer alan alt grupların değişim oranlarında fiyat hareketlerinin yanı sıra mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları etken olmuştur.

Eylül ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda % 0,06 oranında artış kaydedilmiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; İlaçlar, diş macunu, tuvalet sabunu ve şampuan’dır.
Ulaştırma Harcamaları grubunda % -0,51 oranında azalış kaydedilirken, Fiyatında artış izlenen madde; şehir içi nakliye ücreti, Fiyatında azalış izlenen madde ise; benzin’dir.

Bu grupta yer alan maddelerde Eylül ayında % 0,02 artış görülmüştür. Fiyatında artış izlenen maddeler; Defter ve kurşun kalem’dir.

Eylül ayında Diğer Harcamalar grubunda % 0,81 oranında artış izlenmiş olup, Fiyatında artış izlenen madde; Çocuk harçlıkları olmuştur.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir