İstanbul Enflasyon Oranları / Aralık 2012

İstanbul Ticaret Odası 2012 Aralık Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

İTO’ya göre İstanbul’da Aralık ayında perakende fiyatlar yüzde 0,36, toptan fiyatlar yüzde 0,56 oranında arttı.

2012 Kasım ayında % 0,28 oranında artış izlenen, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Aralık ayında % 0,36 oranında artış göstermiştir. Aralık ayları itibariyle söz konusu indeks; 2010 yılında % -0,20 azalış, 2011 yılında ise % 1,12 oranında artış kaydetmişti.

2011 Aralık ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 8,99 olan yıllık değişim oranı, 2012 Aralık ayında % 7,94 olarak gerçekleşmiştir.
2012 Aralık ayı itibariyle on iki aylık ortalama artış oranı % 9,92 olurken, bu oran 2011 yılında % 6,17 olmuştu.

İndekste yer alan grupların 2012 yılı yıllık ortalama değişim oranları şöyledir:

2012 yılında yıllık ortalama artış oranları; Kültür-Eğitim ve Eğlence Harcamaları grubunda % 15,22, Ulaştırma ve Haberleşmede % 12,45, Ev Eşyasında % 12,34, Gıdada % 10,18, Sağlık ve Kişisel Bakımda % 9,15, Giyimde % 8,83, Diğer Harcamalar Grubunda % 8,46, Konut Harcamalarında ise % 8,16 olmuştur.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2012 Aralık ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Aralık ayında % -0,02 oranında azalış göstermiştir.
Artış izlenen alt gruplar; % 0,43 oran ile Çeşitli Hazır Yiyecekler, % 0,30 ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, % 0,12 ile Ekmek ve Tahıllar, % 0,09 ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler grubu olmuştur.

Azalış izlenen alt grup ise; % -1,22 ile Et Balık ve Kümes Hayvanları grubu olurken, Tütün Alkollü ve Alkolsüz İçkiler ile Dışarıda Yenen Yemek gruplarında yer maddelerde fiyat değişimi izlenmemiştir.

Aralık ayında fiyatlarında artış izlenen gıda maddeleri; Pirinç, makarna, buğday unu, bisküvi, hamur tatlıları, kuru pastalar, yufka, bulgur, dana ve koyun eti ile sucuk, sakatat, salam, sosis, beyaz peynir, kahvaltılık margarin, sıvı yağlar, kaşar peyniri, tereyağı, patates, kuru fasulye, soğan, mercimek, nohut, kuruyemiş, yaş üzüm, muz, taze fasulye, sivri biber, salatalık, kıvırcık salata, kabak, lahana, zeytin, toz ve kesme şeker, bal, salça, akide şekeri, tahin helvası, reçel, kakaolu fındıklı bar, çikolata, tuz, hazır çorbalar ile meyve suları, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Tavuk eti, balık, süt, yumurta, zeytinyağı, elma, portakal, mandalina, limon, armut, ayva, domates, ıspanak, pırasa, havuç, yeşil soğan, karnabahar, turp ve çay olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Aralık ayında % 1,23 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Kira ve şehir şebeke suyu, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Tüp gaz ve gazyağı’dır.

Ev Eşyası Harcamaları grubunda % 1,06 oranında artış görülmüştür. Fiyatında artış izlenen maddeler; Havlu, ampul, temizleme tozu, sabun, deterjan, çamaşır suyu, kâğıt malzeme ve plastik ev eşyasıdır.
Giyim Harcamaları grubu Aralık ayı itibariyle % -0,73 oranında azalış göstermiştir.

Artış izlenen alt gruplar; % 2,08 oran ile Kadın Giyimi, % 0,78 ile Erkek Giyimi grubu olurken, Azalış izlenen alt gruplar; % -6,81 ile Çocuk Giyimi, % -6,38 ile Kumaşlar grubudur.

Giyim harcamalarında yer alan alt gruplarının değişim oranlarında mevsimsel özellikler nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları etken olmuştur.

Aralık ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda % 0,08 oranında artış kaydedilmiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; diş macunu, tuvalet sabunu ve şampuan’dır.

Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubunda % 0,26 oranında artış görülürken, Fiyatında artış izlenen madde; Benzin’dir.

Kültür-Eğitim ve Eğlence Harcamaları grubunda % 0,40 oranında artış görülürken, Fiyatında artış izlenen madde; Maç giriş ücreti’dir.

Diğer Harcamalar grubunda ise % 0,31 oranında artış görülmüştür. Fiyatında artış izlenen madde; hediyelik eşya kapsamında kolonya olmuştur.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir