İstanbul Enflasyon Oranları / Ağustos 2013

İstanbul Ticaret Odası 2013 Ağustos Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

2013 Temmuz ayında % -1,74 oranında azalış izlenen, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Ağustos ayında % 0,13 oranında artış göstermiştir. Ağustos ayları itibariyle söz konusu indeks; 2011 yılında % 0,72, 2012 yılında ise % 0,85 oranında artış kaydetmişti.

2012 Ağustos ayında % 3,08 oranında artış gösteren sekiz aylık değişim oranı, bu yılın aynı döneminde % 3,52 olarak gerçekleşmiştir.

2012 Ağustos ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 10,21 olan yıllık değişim oranı, 2013 Ağustos ayında % 8,41 olarak gerçekleşmiştir.

2013 Ağustos ayı itibari ile on iki aylık ortalama artış oranı % 8,62 olurken, bu oran 2012 yılının aynı ayında % 9,20 olmuştu.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2013 Ağustos ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Ağustos ayında % -0,55 oranında azalış göstermiştir.
Artış izlenen alt gruplar; % 1,29 oran ile Et, Balık ve Kümes Hayvanları, % 0,31 ile Ekmek ve Tahıllar, % 0,30 ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, % 0,24 ile Çeşitli Hazır Yiyecekler, % 0,17 ile Tütün, Alkollü ve Alkolsüz İçecekler, Azalış izlenen alt grup; % -6,09 oran ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler olurken, Dışarıda Yenen Yemek grubunda fiyat hareketi izlenmemiştir.

Ağustos ayında fiyatında artış izlenen gıda maddeleri; Pirinç, makarna, buğday unu, bisküvi, hamur tatlıları, kuru pastalar, yufka, çocuk mamaları, bulgur, koyun ve dana eti ile tavuk, balık, sucuk, salam, sosis, beyaz peynir, kahvaltılık margarin, yumurta, yoğurt, kaşar peyniri, tereyağı, patates, kuru fasulye, soğan, mercimek, nohut, kuruyemiş, elma, yeşil soğan, zeytin, çay, toz ve kesme şeker, bal, tahin helvası, reçel, çikolata, tuz, hazır çorbalar, bira, şişe suyu, gazlı içecekler ve meyve suları, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Sıvı yağlar, zeytinyağı, yaş üzüm, karpuz, limon, şeftali, kavun, armut, erik, domates, taze fasulye, sivri biber, salatalık, patlıcan, kıvırcık salata, kabak, maydanoz, bamya ve salça olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Ağustos ayında % 1,19 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; kira, şehir şebeke suyu ve gazyağı’dır.
Ev Eşyası Harcamaları grubunda % 0,47 oranında artış görülmüş olup, Fiyatında artış izlenen maddeler; Gaz fırını, ampul, süpürge, temizleme tozu, deterjan, çamaşır suyu, kâğıt malzeme ve plastik ev eşyası ile cam mutfak eşyası’dır.

Giyim Harcamaları grubu Ağustos ayında % -1,56 oranında azalış göstermiştir.
Artış izlenen alt gruplar ; % 2,46 oran ile Kumaşlar ile % 0,13 ile Kadın Giyimi grubu olurken; Azalış izlenen alt gruplar; % -2,74 oran ile Erkek Giyimi, % -4,15 ile Çocuk Giyimi grubu olmuştur.

Giyim Harcamaları grubunda yer alan alt grupların değişim oranlarında mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları etken olmuştur.

Ağustos ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda % 0,77 oranında artış kaydedilmiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Diş macunu, makyaj malzemesi, tuvalet sabunu, şampuan ve jiletidir.

Ulaştırma Harcamaları grubunda % 0,08 oranında artış kaydedilirken, Fiyatında artış izlenen madde; şehir içi nakliye ücretidir.

Bu grupta yer alan maddelerde Ağustos ayında % 1,89 artış görülmüştür. Fiyatında artış izlenen maddeler; Kurs ve özel ders ücretleri, bilimsel ve edebi kitaplar, otel ücreti ve CD ücreti olmuştur.

Ağustos ayında Diğer Harcamalar grubunda fiyat değişimi izlenmemiştir.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir