ISFIN: 5 yıllık bakış

ISFIN: Bloklar arası etkileşim hareketi

Biraz spor müsabakası tabiri oldu ise de ISFIN içinde mücadele eden blokların varlığından bahsedebiliriz. Bu blokların tavırları algoritmaların yeniden yazılmasını veya güçlü olanların değer kazanmasını sağlamaktadır.

Hisse için, haziran ayı yazımızdan bugüne ufak bir prim dönemi dışında ciddi hareketlenme görmemiş olmamız gelecekteki hareketle ilgili “sessiz” algoritmaları tetiklemeye başlayabilir. Döngüler veya getiri dağılımları geleceği belirlemeyi sürdürüyor. İstatistik ve geometri ekseninde kalarak devam edebiliriz.

Son 5 yılın hesabı: 2018 ortasından sola ve sağa bakmak

Haziran yazımızdan bu yana aylar, haftalar geçti ve dağılım geometrisi de buna uygun olarak değişti. Yaklaşık 30 hafta geçti. Bunu 5 yıllık zaman penceresi içinde kıyaslarsak 250 içinde %15e yakın pay almaktadır. Önemsiz görünse de, bu 30 hafta içinde oluşan geometri geleceğin belirleyicisi işaretler taşır. Zaten algoritmalar da bu dağılım ve değişim hareketlerinden etkilenerek, tetiklenerek sonuca giderler. Yani sinyaller üretirler.

O halde son 30 hafta içinde ne olduğuna bakalım: geometri neyin işaretçisi oldu, oluşan prim dağılımı neye gönderme yapıyor. Son 30 hafta önemli mi? Yabancı yatırımcı için yarım yıl ne kadar önemlidir? Bir geleceğe hazırlanmak için yeterli midir?

Hesaplamalara girmiş son 30 haftayı incelerken, bir başka uzaya gitmiş ilk 30 haftayı ne şekilde görmeliyiz? Yani hesaplamalardan çıkan 30 haftanın işlevi nedir? Nasıl bir etki yapar veya etkisiz midir? Klasik teknik analize göre etkisi olmayabilir ama her zaman gerçek aynıdır: her hareketin belirleyici olduğu gelecek vardır.

Son 5 yılın ikinci yarısında görülen ilk 30 hafta, zaman ilerledikçe dönemin ilk yarısına kaymaktadır. İlk yarıya kaymış olan dönemin etkisi nedir ? Grafikler üzerinden bakmak bile değerli bulguları sunar. Son 5 yılın 2. parçasından, 1. parçasına akan kısma bakarsak çok önemli bir hareket görüyoruz. Geometrik hareketlenmeden önemli bir formasyonun sağdan sola kaydığını görmekteyiz. Bu son derece önemlidir: çünkü 5 yıllık perspektiften bakmaktayız.

Açıktır ki yabancı yatırımcının hareketlenmesinde etkisi olacaktır.
Daha kısa zaman pencereleri için de benzer yaklaşımları kullanabiliriz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!