İş GYO 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (30.10.2018)

İş GYO 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: TUT
Hisse Fiyatı : 0,89 TL
Hedef Fiyat : 1,05 TL
Getiri Potansiyeli %18

3Ç18 Değerlendirme – Negatif

Net kar beklentilerinin aksine net zarar açıkladı. İş GYO, yılın üçüncü çeyreğinde ortalama piyasa beklentisi olan 21 mn TL ve bizim beklentimiz olan 10 mn TL’lik net kar beklentilerinin aksine 3,2 mn TL net zarar açıkladı. Şirketin, net finansman giderlerindeki artış, net kar beklentilerinin aksine net zarar açıklamasında etkili oldu. 3Ç17’de kaydedilen 11,3 mn TL’lik net finansman gideri 3Ç18’de 57,7 mn TL’ye yükseldi. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen operasyonel performansa rağmen, net kar beklentilerinin aksine net zarar açıklaması nedeniyle, üçüncü çeyrek finansallarının hisse performansına etkisini ‘negatif’ olarak değerlendiriyoruz.

Düşük teslimler nedeniyle zayıf ciro performansı. 3Ç18’de İş GYO’nun cirosunda düşük teslimler nedeniyle yıllık bazda %3,1 gerileme kaydedildi. Üçüncü çeyrekte kira gelirleri tarafında 51,6 mn TL, satış gelirleri tarafında; satışı devam eden Kartal Manzara Adalar, İnistanbul ve Ege Perla proje teslimlerinden elde edilen 176,8 milyon TL’lik katkı ile birlikte para ve sermaye piyasaları gelirleri de dahil toplamda 237 mn TL net satış geliri kaydedildi. Hatırlanacağı üzere, İş GYO Şişecam’ın İş Kulelerden ayrılmış olması nedeniyle 2016 yılının son çeyreğinden itibaren İş Kule 3’ten kira geliri elde edememektedir. Ayrıca, BDDK’nın da İstanbul’a taşınması sebebiyle, Mayıs 2016’dan itibaren boş durumda olan Ankara İş Kule kiraya verilmiş olsa da, devam eden yenileme çalışmaları nedeniyle halen kira geliri elde edilememiş olup, yılın son çeyreğinde kira gelirlerine katkısı olacağını varsayıyoruz. Şirket yıllık bazda maliyetlerde gözlenen %13’lük düşüşün yanı sıra faaliyet giderlerinin de kontrol altına alınmasının etkisiyle beklentilerin üzerinde FAVÖK açıkladı. Bu doğrultuda, 3Ç18’de FAVÖK yıllık bazda %50,9 artış gösterirken, hem bizim beklentimiz olan 40 mn TL hem de ortalama piyasa beklentisi olan 48 mn TL’nin üzerinde 57,8 mn TL seviyesinde gerçekleşti.

1,24 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı 1,05 TL’ye revize ederken, tavsiyemizi “TUT” olarak koruyoruz. Mevcut konjonktürde, ofis piyasasının durgun olması sebebiyle, kiralanmayı bekleyen varlık portföyündeki ofislerin tam doluluk oranına ulaşmasının zaman alacağını düşünüyor ve hisse performansının baskı altında kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Makroekonomik tahminlerimizdeki güncellemeler ve risksiz faiz oranı varsayımımızı %17,5 seviyesine yükseltmemiz sonucunda, İş GYO hisseleri için hedef fiyatımız 1,24 TL seviyesinden 1,05 TL seviyesine geriliyor. Sunduğu %18’lik getiri potansiyeli sebebiyle ‘TUT’ tavsiyemizi koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN