İpek Enerji Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (25.12.2012)

Trade Önerisi : İpek Enerji (IPEKE) – AL Son değer : 5.78

• İpek Enerji hisseleri son bir hafta ve son bir ayda İMKB-100’ün sırasıyla %3.9% ve %7.2 altında performans göstermiştir. IPEKE’nin %23.2’sini kontrol ettiği ve altın fiyatlarındaki düşüşten olumsuz etkilenen KOZAL hisselerinin, IPEKE’deki bu zayıf performansta etkili olduğunu düşünüyoruz. KOZAL’daki toparlanmanın ise IPEKE’ye olumlu yansıyacağını düşünüyoruz.

• İpek Enerji, Batman – Kozluk ve Siirt – Şirvan bölgelerinde petrol arama faaliyetleri devam etmektedir. İpek Doğal Enerji, 31,10,2012 tarihi itibariyle Batman Kozluk İpek1 arama kuyusunda sondaj çalışmalarının başladığını ve sondajın toplam derinliğinin yaklaşık 3000 metre olarak planlandığını açıklamıştır. Öte yandan 27.06.2012 tarihinde sondaja başlanan Koza1 arama kuyusunda ise sondaj çalışmalarının devam ettiğini ve hedeflenen ilk seviyede petrol ve gaz emaresi görülmüş olduğunu, bu seviyenin üretim kapasitesi ancak sondaj sonunda yapılacak test ve değerlendirmeler ile belirlenebileceğini açıklamıştır.

• IPEKE mevcut NAD’ına göre %25 iskonto ile işlem görmekte olup, bu ise, 2010 yılı başından bu yana ortalama ıskonto oranı olan %53’ün altındadır. Sondaj çalışmaları ile ilgili beklentilerin hisseyi desteklemeye devam etmesini ve mevcut ıskonto oranının daha da daralmasını olası görmekteyiz.

• Hissede 6.00 seviyesinde başlayan düzeltme süreci kısa vadede 5.60 seviyesi üzerinde karşılanmış durumda. Söz konusu seviye destek olmak üzere tepki yükselişleri 5.84 ve 5.94-6.00 bölgesine yönelik olarak devam edebilir. Özellikle olası yükselişlerde 5.84 direncinin aşılması kısa vadeli alçalan trendin aşılması açısından kritik seviyedir.

Garanti Yatırım Araştırma

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir