İnovasyon hisseleri

Teknoloji beklentileri: ARKK için volatilite düştükçe risk iştahı artıyor

Ekim yazımızda gelişmeleri ters okumak gerektiğini (ters mühendislik) belirtmiştik. Duruma bakalım: ekim ayı en düşük değeri ~34 $ iken, aralık ayı zirvesi ~55 $ oldu. Performansı % 50 üstünde gerçekleştiğine göre, dikkatleri çekmiştir: performansı işlem gününe bölecek olursak diğerlerine göre algının büyüklüğünü daha rahat görebiliriz. Önceki yazılarda belirttiğimiz gibi: dalgalanma sonucu, enerji birikimi veya dağılımı oluşur. Bu oluşum da piyasa trendi yönünü belirler.

Piyasa hareketleri = denge oyunu

Zaman belirleyiciyken, fazlasıyla göz ardı edildiğini düşünmekteyiz. herhangi bir varlık getiri grafiğini açtığımızda, zaman ilerledikçe oluşan hareketlerin, geçmişin kurumuş dönemleriyle ilgili olduğunu gerçekçi şekilde görmüş oluruz.

Dalgalanmada ve sıralamada son durum:

Dönem Değer Sıralama Piyasaya göre getiri ölçüsü olarak betaya bakarsak: 1.64 değerine yükseldi. Kategorik olarak bakarsak: 141 ETF arasında 2. sırada bulunuyor. Bu da aslında, piyasa yükselişine ortalama üstü cevap verdiğini göstermektedir.

Standart sapma: 0.47 değerine geldi ve benzerler arasında ETF 10. sıraya yükselmiştir. Değerlendirmeye 139 benzer ETF girmiştir.

5 günlük 5.23 1/142
20 günlük 0.80 4/142
50 günlük 0.69 4/141
200 günlük 0.59 3/139

Direnç ve destek görecelidir: dalgalanmanın ruhuna göre yerleri değer kazanır

Ciddi şekilde hata üreten mekanizmanın bu bakış eksikliğinden kaynaklandığını düşünmekteyiz. Hareketli ortalamalar, teknik göstergeler önemli olsa da parametrik eksiklikler içerdiğini de düşünmek gereklidir. Direnç ve destek olarak görünen geçmiş seviyeleri ek parametreler üzerinden tekrar değerlendirmek ve tüm külliyatı gözden geçirmek gereklidir.

Piyasa 100 $ seviyesini hızla geçerken tek tip yorum tehlikesi

Volatilite hesabı üzerinden bakıldığında: Covid-19 başlangıcı sonrasına denk gelen 2020 son aylarında görülen hareketle 100 $ aşılmıştı. Hatta ocak 2021 içinde 145 $ aşıldığında, risk iştahı olağanüstü artmıştı. Ancak bu sırada kasım 2020’de başlayan hareket şiddet kazanmıştı: volatilite bazlı göstergeler arası gerilim artmıştı. Bunu farksal büyüme olarak görebiliriz. Bu model bakışı derinleştirmek mümkün ama temelinde bakış değişmez: volatilite miktarları geleceği belirler.

Risk değerlendirmesi

– aylık bazda volatilite bazlı göstergeler sapma göstermeye devam ediyor
– durmamış olan bu hareketin sonucu olarak tarihsel ucuzluk aylık bazda azalmaya başladı
– haftalık, günlük ve saatlik bazda gelişmeler buna göre şekillenmektedir.