İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (8.03.2024)

Haftalık Gelişmeler

ABD’de Enflasyon Verileri Takip Edilecek

Piyasalar bu hafta Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarına odaklanmıştı. Powell’ın Temsilciler Meclisi ve Senato’da yaptığı konuşmalar kafaları karıştırsa da özet mesaj Fed’in faiz indirimi için acele etmeyeceği ancak, bu yılın bir noktasında bunu yapmanın muhtemelen uygun olacağını belirtmesi’ydi. Şahin bir politika ile enflasyonun kontrol altına alınmaya başlanması ardından gözler Fed’in ne zaman faiz indirimine başlayacağına çevrildi.

Bugün ABD tarafından Tarım Dışı İstihdam verileri açıklanacak. Beklentiler Tarım Dışı İstihdam verisinin 198.000 kişi gelmesi yönünde. Önceki veri ise 353.000 kişiydi. Beklenti altı gelebilecek bir veride ABD’de enflasyonun soğuma eğilimine girdiği algısı oluşup risk iştahı artabilir.

Enflasyon verisi öncesinde gelecek bu veri ileriye dönük projeksiyonlardaki mesajlar adına önemli olacak.

Çünkü; ABD tarafında istihdam verilerinin seyri güçlü kalmaya devam ediyor. Bu durumda iç talebin artmasına neden oluyor. İç talepteki artış da geri çekilmesi beklenen enflasyon tarafının baskılanmasını oluşturuyor ki Ocak ayında ABD tarafında beklenti üstü gelen enflasyon verisi de bunun sağlaması niteliğinde.

ABD’de aylık bazda enflasyon beklentisi %0,4 iken, yıllık bazda beklenti Ocak ayı ile aynı kalarak %3,1 oranında artış yönünde. Beklenti altı kalabilecek bir enflasyon verisi ile Fed’in faiz indirimine daha önce başlayabileceğine (şu an için yoğunlukta beklentiler Haziran) dair durum fiyatlamalar arasına girebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım