İkinci El Araç Alış-Satış İşlemlerinde Güvenli Ödeme Hizmeti

Temassız Alım-Satım İşlemleri

Türkiye’nin dijital bankası Yapı Kredi, sunduğu yeniliklerle hayatın her alanında müşterilerinin yanında olmaya devam ediyor. Yapı Kredi, “Güvenli Ödeme Hizmeti” ile ikinci el araç satışlarında hem alıcıyı hem de satıcıyı güvence altına alıyor. Yapı Kredi müşterilerinin, Yapı Kredi Mobil üzerinden yapabildiği bu işlem sayesinde ikinci el araç alım ve satım işlemleri daha güvenli bir noktaya taşınıyor.

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, “Yapı Kredi olarak müşterilerimiz için sınırları kaldırmaya devam ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz ‘Güvenli Ödeme Hizmeti’ sayesinde müşterilerimiz, ikinci el araç alım satım işlemlerini Yapı Kredi Mobil’den hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Müşterilerimizin nakit taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıran bu sistemle güvenli alım-satım imkanı sunarken para ile temasın da önüne geçtik. Yapı Kredi olarak her zaman olduğu gibi önümüzdeki günlerde de farklı alanlarda müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak çözümler sunmaya devam edeceğiz” dedi.

“Güvenli Ödeme Hizmeti” ile ikinci el araç alım satım işlemlerini başlatan satıcı, Yapı Kredi Mobil’e giriş yaptıktan sonra Ödemeler > Güvenli Ödeme İşlemleri > İkinci El Araç Alış/Satış adımlarını izledikten sonra satış tutarının transfer edileceği hesabı seçerek işlemleri başlatabiliyor. Plaka, satış tutarı ve alıcının cep telefon numarası bilgilerini girerek işlemi tamamlayabiliyor. İşlem özelinde oluşturulmuş referans numarası SMS ile alıcıya iletiliyor. Alıcı, Yapı Kredi Mobil’e giriş yaptıktan sonra Güvenli Ödeme İşlemleri > İkinci El Araç Alış/Satış adımlarını izleyerek referans numarasını, işlem ve alıcı bilgilerini giriyor. Ardından satış bedeli Alıcı hesabından tahsil edilerek Yapı Kredi’nin geçici bir hesabına alınıyor. Bir sonraki gün sonuna kadar Noter aracılığıyla alım satım işlemi gerçekleştiğinde satış bedeli, satıcının hesabına geçerek işlem tamamlanıyor. Bu sürede tamamlanmayan işlemler otomatik olarak iptal ediliyor ve satış bedeli alıcıya iade ediliyor. Alıcı ya da satıcı Noter’de işlemler başlamadan önce alım satım işlemini iptal edebiliyor. Noter’de işlemler başladıktan sonra ise işlemlerin yalnızca Noter tarafından iptali gerçekleştirilebiliyor. Yapı Kredi, alıcı ve satıcıyı alım satım işleminin her aşamasında SMS ile bilgilendirerek tüm güvenliği sağlıyor.