İhracat Rakamları / Kasım 2013

Türkiye İhracatçılar Meclisi 2013 Kasım Ayı İhracat Rakamlarını açıkladı.

İhracatta kasım ayı Cumhuriyet tarihi rekoru getirdi: 13,8 milyar dolar

Türkiye’nin Kasım ayında ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 8,8 artışla, 13 milyar 797 milyon dolar oldu. Bu rakam aynı zamanda Cumhuriyet tarihimizin en yüksek aylık ihracat tutarını ifade ediyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin bu kez Tokat’ta açıkladığı ihracat verilerine göre Yılın ilk 11 ayında toplam ihracatımız ise, Yüzde 0,3 azalarak, 138 milyar 337 milyon dolar oldu. Birlik kaydından muaf ihraç kalemleri hariç, net mal ihracatına baktığımızda, ilk 11 aydaki kümüle artış performansımız yüzde 5,4 oldu. Son 12 aylık genel ihracatımız yüzde 0,2 azalarak,150 milyar 942 milyon dolar oldu.

TİM Başkanı Büyükekşi konuşmasında aylık ihracat rekorumuzu geliştiren tüm ihracatçılarımıza teşekkür etti.

Kasım ayında en fazla ihracatı, 2 milyar 77 milyon dolarla, Otomotiv sektörümüz gerçekleştirdi. Bu sektörü hazır giyim ve kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Kasım ayında ihracatını en fazla artıran sektör, Yüzde 33 artışla zeytin ve zeytinyağı sektörü oldu. Bu sektörü yüzde 27 ihracat artışı ile savunma ve havacılık sektörü ve yüzde 24 ihracat artışı ile ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörü takip etti. İller bazında baktığımızda, En fazla ihracat yapan ilk 10 ilimiz arasında, İhracatını en fazla artıran il yüzde 93 artışla yine Sakarya oldu. Sakarya’yı yüzde 21 artışla Denizli ve yüzde 10 artışla İstanbul takip etti.

Kasım ayında, AB pazarındaki ihracat artışımız sürdü. AB’ye ihracatımız Kasım ayında yüzde 9 arttı. Kasım ayında Uzakdoğu ülkelerine yüzde 21, Ortadoğu’ya yüzde 14, Bağımsız Devletler Topluluğuna yüzde 6, Afrika’ya yüzde 4 ihracat artışı yakaladık. Kasım’da ön plana çıkan ülkeler ise şunlar oldu:

Kasım ayında Suriye’ye ihracatımız yüzde 349, Bangladeş’e yüzde 257, Umman’a yüzde 189, Portekiz’e yüzde 101, Finlandiya’ya yüzde 100, Norveç’e yüzde 95 artış gösterdi.

TİM – Türkiye İhracatçılar Meclisi

İhracat ve İthalat konularında sormak istediklerinizi uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir