Bakır Fiyatları – (03.12.2013)

Bakır fiyatları, ABD’den gelen ekonomik güçlenme sinyallerinin ardından Fed’in bu ay tahvil alımını azaltacağı spekülasyonlarının etkisiyle düşüşün ikinci gününe girdi.

Londra Metal Borsası’nda (LME) üç ay vadeli metal kontratı yüzde 0.3 azalarak 21 Kasım’dan beri en düşük seviye olan ton başına 6,954.50 dolara geriledi ve Tokyo saatiyle 16:29’da az bir değişimle 6,976 dolardan işlem gördü. Fiyatlar bu sene yüzde 12 azaldı.

ABD’de Kasım ayı imalatı genişlemesi tahminlerden daha fazla hızlanarak son iki senenin en büyük ivmesini yakalarken, sonuçları yarın açıklanacak olan ankette ABD’de istihdamın geçen ay Haziran’dan beri en yüksek artışını görmesi bekleniyor. Fed’in Ekim toplantısının tutanaklarına göre, politika yapıcıları önümüzdeki aylarda ekonomi iyileşirse aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımını düşürebilirler. Fed’in bir sonraki toplantısı 17-18 Aralık’ta gerçekleşecek.

Tokyo’daki Astmax Asset Management Inc’nin fon yöneticisi Tetsu Emori, “Yatırımcılar ABD’den gelen iyi ekonomik verileri metal için kötü haber olarak algılıyorlar çünkü tahvil alımı azaltımını öne çekececekler,” diye belirtti.

Bakırdan alüminyuma stokların arttığı beklentileriyle, LME’nin altı endüstriyel metal endeksi bu yıl yüzde 13 geriledi. LME’de bugün nikel düşerken, alüminyum, kurşun ve çinko yatay seyretti. Kalay işlem görmedi.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda Şubat vadeli bakır kontratı yüzde 0.9 düşüşle ton başına 50,170 yuandan (8,235 dolar) kapandı. Mart vadeli kontrat New York’taki Comex’te yüzde 0.2 düşüşle pound başına 3.175 doları gördü.

Bloomberg HT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir