Holdingler geri kalmaya devam eder mi?

Holding endeksi: Bankalara karşı yol ayrımında mı?

Holding ve bankacılık endeksini kıyaslayınca belli bir ayrışım içinde olduğunu görüyoruz: 3 yıllık getiride 400 puan daha iyi getiri içindeki büyük bankalar ağırlıklı hisseleri görüyoruz. Bu gerçeğe karşılık gelebilecek oluşabilecek düşüncelerden biri de “aradaki fark kapanır” üzerine olabilir. Buna cevap da bir ekonomistten gelebilir: belli koşullarda oluşmuş reaksiyon, şartlar değişince aynı sonucu vermeyecektir. Piyasa deneylerinin (!) farklı koşullar içermeye devam ettiğini düşünürsek haklı çıkma ihtimalleri yüksektir ve bir kısmı da daha farklı düşünce içine girerek: bu ayrışma devam edecekse zamanlaması üzerine ne yapılabilir? Bir başka deyişle: aradaki fark açılmaya devam edecek ise hızlanması veya yavaşlaması üzerine zamanlama çalışması yapılabilir mi?

Bileşik getiri gücü: gelecek fiyatlandırmaya bir yaklaşım

Kurumsal yapılar için uzun vadeli faaliyetler ve beklentiler arasındaki denge büyük ölçekli yatırımcılar için öncelikli bakış alanıdır. Bir beklenti üzerine kurulan gelecek fiyatlandırması, gerçekleşmelerin yetersizliği karşısında daha önce almış olduğu stratejik kararı değiştirebilir. Bu değişikliği de taktiksel hareketlerle gerçekleştirebilir. Medyaya bunun yansıması “(sıcak) para girişi/çıkışı” olarak görülse de aslında bir uygulamanın yansıması olarak değerlendirilmelidir. Bu uygulama birkaç ayın hikayesini değil, uzun vadeli bakışın uygulamasıdır.

O halde şunu düşünebiliriz: dönemsel veya birkaç aylık getirileri de kıyaslanabilir gösterebilmek zorundayız. Bu da bizi geçmiş ve gelecek arasındaki rasyonel ve planlı hareketi anlamaya itecektir. Biraz zahmetli bir süreç olsa da hayat ölçeği içinde önemsiz kalmaktadır: bu zahmeti almaya değer durumdan bahsediyoruz.

Dönemsel getiri hızlandıkça düzeltme ihtimali artar

Getiri hızlandı: normalleşme sağlayacak dalgalanma beklenebilir. Uzun vadeli getiri hızını katlayan kısa vadeli getiri halindeyiz Bu da demektir ki normalleşmeden uzaklaşan yapı söz konusudur. Oluşmuş olan bu yapı elbette bozulacaktır: sürdürülebilirlik gereğidir.

– Holding endeksinin son 3 yıllık getiri hızını katlamış bancılık endeksi halen dikkat çekiyor

– 3 yıllık getiri küçümsenmeyecek kurumsal yatırımcı (ılık para) olarak da değerlendirilebilir

– Denilebilir ki düşük getirili endekse geçiş hızlanabilir

– Reaksiyon koşullarının farklı olduğunu düşünerek bu geçişin mümkünlüğü üzerinde tartışma gerekir

– Son 3 yıllık getiriyle beraber, 1 yıllık getiri kıyaslanın hızlı getiri dönemi yaşandıkça endeksin ağırlıklı hisselerinden kopma görülebilir

– Bu durumu doğrulayacak diğer varlık sınıflarını görüyoruz

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!