Hisse yatırım fonu (TUR)

TUR ETF: 2020 yılı boğaları nereye gidebilir?

Borsada işlem gören hisselerden seçilerek tasarlanmış ETF yatırımcılarında artık davranış değişikliği beklenebilir mi? Son 5 yıllık hikayede dip avcılığı yapmış olanların beklentisi biter mi? Çok parlak performans realizasyon getirir mi? Son 5 yıl performansı %114, son 3 yıl performansı % 115, son 1 yıl % 66: hızlanmış temponun düzeltmesi gelebilir mi? Dolar bazındaki bu getiri, avro bazında da benzerdir.

Bir yılın faizi en yükseği: bileşik getiri gücü

Dönemsel getirileri banka faizi gibi düşünseydik, bileşik getiri bu şekilde oluşacaktı. Son 5 yılın günlük faizine F dersek, son 3 yıl günlük faizi 2F, son 1 yıl günlük faizi 5F olmuştur. Açıktır ki bu gelişmenin matematiksel karşılığı vardır. Belli dönemde getiriyi etkileyecek enerji birikimi oluşursa, bunun sonucu olarak gelecekteki gerçekleşme hızlanmış olur. Tersi olarak da, enerji birikimi yerine enerji dağıtımı olursa da gerçekleşecek getiri düşecektir. Bu yaklaşımı piyasa vakaları üzerinden doğrulamak kolaydır. Bunun için de temel olarak piyasa içinde kalmalı, dışındaki faktörleri görmezden gelmek gerekir. Açıktır ki dış faktörlerin etkisi taraflıdır: belli bir kesim için önemi yüksek iken, diğer kesim(ler) için düşük olabilir.

Sebep-sonuç bazlı piyasa analizi

O halde sormak gerekir: son 1 yılda, son 5 yıla göre 5misli hızlanmış getiriyi sağlayan ne olmuştur. Bir maraton koşucusu neden son turda depar atmıştır? Yukarıda belirttiğimiz enerji değişiminin etkisi bunu sağlamıştır: bir dönem dağıtımla çöküş getiren enerji hali, yoğunlaşma veya birikimle geleceğin piyasa eğilimini göstermiştir.

Dip avcıları çalışıyor

Tarih tekrardan ibarettir: olgular değişmez ama sonuçları zaman etkisiyle yayılım gösterir. Yani doğrusallık yoktur, zaman etkisiyle etki şekli değişir. Etki zamana yayıldığı gibi, belli bir döneme yoğuşabilir. Hatırlayalım: 2019-2020 Covid etkisiyle piyasalarda panik hareketleri oluşmuştu. Bunun sonucu olarak da 2020 şubat ve mart aylarında çift basamaklı düşüş gösteren ($ bazlı) performans gördük. Bu durum ortalamalarda ciddi dengesizlik getirmiş olsa da regresyon çizgilerinden aşırı sapmayı da sağlamıştı. Bu basit tespit üzerinden biriken enerji halini takip edince bugünlere gelmiş oluyoruz.

Dalgalanma etkisi değer taşır

Her ne kadar dalgalı (volatil) piyasalar riskli görülürse de tarlayı nadasa bırakmak gibidir: belli dönem dinlenme hali veya ters yönlü hareketler görüldükçe verim artar.

TUR 2024’e hızlı girdi: risk modelleri alarma geçebilir

– 2024 ocak ve nisan performansları çift basamaklı gelişti

– günlük hareketlerin bileşik faizi olarak görürsek ciddi getiri devam ediyor

– 2024 yılı getirisi, 1 yıl getirisi altında kalsa da (bileşik getiri) tarihsel olarak yüksektir

– her kesime göre değişebilirse de, açıktır: uzun dönem ortalamalar daha uzun dönemkilerle kesişme halindedir

– bu kesişme hali pozitife döndükçe karşıt hamlelerin gelişme ihtimali yüksektir

Kurumsal hedeflere uygun tanımlı haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!