Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (7.02.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Kahramanmaraş merkezli deprem haberi sonrası SPK ve BIST’in geçici bir süre ile devreye aldığı depo şartı ve açığa satış yasağı açıklamaları ile güne düşüşle başlayan BİST100 Endeksi, gün boyu dalgalanarak günü %1,35 düşüşle, 4.930,18’den tamamladı. Dün, ayrıca bölgede faaliyet gösteren payların işlem sıraları KAP duyurusu ile faaliyetlerinin ne ölçüde etkilendiği açıklanana kadar işleme kapatıldı. Bugün, SPK’dan yapılan açıklamaya göre depo şartı kaldırılırken, açığa satış işlem yasağının devam edeceği belirtildi. Kısa vade de piyasadaki dalgalı seyrin devam etmesini bekliyoruz.

Küresel tarafta ise, güçlenen Dolar risk iştahı üzerindeki baskısını sürdürdü. ABD ve Avrupa endeksleri dünü düşüşlerle tamamlarken, Asya’da karışık bir seyir izlendi. Bugün küresel piyasalar Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarını takip edecek. Açıklamalar küresel risk iştahı üzerinde etkili olabilir.

Bu sabah ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi pozitif eğilimle işlem görürken, Asya endekslerinde karışık bir seyir izleniyor. Yurtiçinde ise, VIOP-30 endeksi akşam seansını %0,69 düşüşle tamamladı. Endeksin güne negatif eğilimle başlayacağını ve gün içerisinde yükselişler oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılacağını düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi