Model Portföy / Yatırım Finansman – (7.02.2023)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe negatif açılışla başlayan endeks, seans başlarında satış baskısı altında kalarak 4750,0 seviyesine kadar geri çekildi. 5 günlük hareketli ortalama ve düşüş trend direnci üzerinde kapamayı başaran BIST100, günü %1,35 değer kaybıyla 4930,1 puanla tamamladı. 5080,0’i direnç olarak izleyeceğimiz endekste, bu seviye üzerinde kalınması halinde 5220,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 4860,0 ilk destek olmak üzere 4800,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL, kısa ve orta vade hareketli ortalamalar üzerinde işlem görmeye devam ediyor. 18,85 üzeri kapanışlarda 19,00-19,05 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 18,72 ilk destek olmak üzere 18,50’ye düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Dünya Bankası Başkanı David Malpass ile Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, ülkede yaşanan depremler nedeniyle taziye mesajı yayımladı. Malpass, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yıkıcı depremden etkilenen Türkiye ve Suriye halkına taziyelerini sunduğunu belirterek, “Dünya Bankası depremden etkilenenleri desteklemek için hızla hareket edecektir.” ifadesini kullandı. IMF Başkanı Georgieva da paylaşımında, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı deprem ve gelişen insanlık dramından derin üzüntü duyduğunu belirterek baş sağlığı diledi. Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak deprem dolayısıyla taziye ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Yaşanan deprem sonrası bir çok ülke arama kurtarma ekipleri de ülkeye vardı.

 Yurtiçi veri gündeminde seans sonlarına doğru Ocak ayı Hazine Nakit Dengesi takip edilecek.

 Yurtdışında Almanya’da sanayi üretimi (10:00) ve ABD’de ise dış ticaret verileri (16:30) izlenecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Cuma gününü satıcılı kapatan ABD borsalarında haftanın ilk işlem gününü de dışarıda satıcılı geçirdik. Piyasalarda kuvvetli ABD istihdam verilerinin yansımaları sürmekte. 10 yıllık ABD tahvil faizi %3,6’lara yakın seyrediyor ve yaklaşık 20 puan kadar artış söz konusu. Yeni günde ABD vadeli piyasalarında görünüm dengeli. Asya piyasalarında ise Çin’de sınırlı alımlar söz konusu. Avrupa piyasaları açılışta yatay olması bekleniyor.

 EURUSD, zayıf görünüm sergilemeye devam ediyor. 1,0750 desteği altında kalındığı takdirde 50 günlük hareketli ortalama 1,0670’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde 1,0830 direnç olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten