Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (5.12.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın son gününe pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi, bankacılık endeksi öncülüğünde kar satışlarıyla karşılaşarak günü %1,65 düşüşle 4.962,97’den tamamladı. BIST 100 endeksi haftalık olarak %1,82 yükseldi. Bankacılık endeksi %0,32 yükselişle negatif ayrışırken; Sınai endeks %3,04 yükselişle pozitif ayrıştı. Fed başkanı Powell’ın faiz artırımı hızını yavaşlatmak için Aralık ayındaki toplantının uygun olabileceğine yönelik mesajı ile güçlenen global risk alma iştahı beklentilerden güçlü gelen ABD istihdam verisi sonrası momentum kaybetti. Yurtdışı majör borsalar haftanın son gününü, kısa vadeli güçlü yükseliş sonrası genel olarak sınırlı düşüşle tamamladı. Global risk alma iştahının bir sonraki Fed toplantısına ve ABD enflasyon verisine kadar güçlü görünümünü koruması beklenir.

VIX endeksi Nisan ayından beri ilk kez 19 seviyesi altını test ederken, volatilitenin azaldığına ve ABD borsalarında kar satışları yaşansa da yükseliş trendinin devam edeceğine işaret ediyor. BIST son iki ayda önemli bir düzeltme gerçekleştirmeden güçlü yükseliş gerçekleştirirken haftanın son gününde kar satışlarıyla karşılaştı. BIST’te kar satışlarının kısa vadede devam edebileceğini düşünüyoruz. Ancak, BIST’te olası sert düzeltmelerin yeni alım fırsatı olacağını ve endeksin bir sonraki bilanço dönemine kadar yükseliş trendini devam ettirmesini bekliyoruz. Enflasyonist ortamda BIST’in TL varlıklar içinde tek alternatif yatırım aracı haline gelmesi ve güçlü yurtiçi yatırımcı talebinin devam etmesi nedeniyle yükseliş trendinin devam edeceğini düşünüyoruz.

Bugün yurtiçinde açıklanacak Kasım ayı TÜFE enflasyonu için aylık ortalama beklenti %3,0 artış yönündeyken, Şeker Yatırım olarak bizim tahminimiz %2,8 artış yönünde. VIOP-30 endeksi cuma akşam seansını yataya yakın tamamladı. BIST’in Cuma kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri %0,3-0,8 arasında yükselişle seyrediyor. Asya borsaları yeni haftaya alım ağırlıklı karışık bir görünümle başladı. BIST 100 Endeksinin güne sınırlı tepki alımlarıyla başlaması beklenirken, tepki yükselişleri devam etse de yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılmasını ve gün içinde kar satışlarının devam etmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi