Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (3.02.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Güne hafif yükselişle başlayan BİST100 Endeksi, gün boyu dalgalanarak, 4.480 seviyesine kadar geriledikten sonra, kapanışa yakın gelen alımlarla günü %0,82 yükselişle 4.752,24’ten tamamladı. Böylelikle endeks 8 günlük düşüş serisinin ardından ilk yükselişini kaydettti. Bankacılık Endeksi güçlü gelen banka bilançolarına rağmen % 2,11 düşüşle negatif ayrışmayı sürdürürken, Sınai Endeksi %0,73 yükseldi. Seçime yaklaşırken artan siyasi belirsizliğe ek olarak, mevduat ve KKM’de ve diğer varlıklarda artan getiri imkanının da Borsa İstanbul’daki satışlarda etkili olduğunu düşünüyoruz. Bununla beraber bilanço dönemi içerisinde, güçlü beklentileri olan hisselerin pozitif ayrışmayı sürdüreceğine inanıyoruz.

Küresel tarafta ise dün, Avrupa ve İngiltere Merkez Bankalarının toplantıları takip edildi. Beklentilere paralel olarak 50’şer baz puanlık faiz artırımı açıklanırken, faiz artışlarının ve sıkı para politikasının sürdürüleceği ifade edildi. Bugün ise ABD’de tarımdışı istihdam veri seti takip edilecek. Verinin risk iştahı üzerinde etkili olabileceğini düşünüyoruz. ABD’de bilanço dönemi sürerken, teknoloji devlerinin açıkladığı zayıflayan finansal sonuçlar risk iştahı üzerinde baskı yaratıyor.

Bu sabah ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi satıcılı, Asya endekslerinde karışık bir seyir izleniyor. VIX ise tekrar 18 üzerine yükselerek ABD borsalarında volatilitenin sınırlı da olsa arttığına işaret ediyor. Yurtiçinde ise, VIOP-30 endeksi akşam seansını pozitif eğilimle tamamladı. Endeksin güne pozitif eğilimle başlayacağını ve gün içerisinde geri çekilmeler oluşsa da tepki alımları gelmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!