Dolar Yorumları / Yapı Kredi – (3.02.2023)

Önceki gün ABD dün ise Avrupa ve İngiltere merkez bankaları kararlarını açıkladı. AB ve İngiltere merkez bankaları 50’şer bp faiz artışı yaptılar. Şahin duruşlarını sürdürdüler. Ancak FED gibi onlar için de faiz artışlarının sonuna geldikleri yönünde beklenti hakim. Dolayısı ile önceki gün FED’in yavaşlaması ise güç kaybeden Usd, dünkü mesajlar ile ECB ve BOE’nin de yavaşlayacağının algılanması ile biraz güçlendi. Adı geçen 3 merkez bankasının benzer yaklaşım içinde olduklarını söylemek mümkün. Enflasyonla mücadele konusunda FED daha önde. Diğer ikisi biraz daha geriden geliyor. Aradaki fark Usd aleyhine etki yapabilir. Zira FED diğerlerinden önce şahinlik dozunu düşürebilir.

Bugün ABD tarım dışı istihdam veri seti açıklanacak. Çarşamba günü özel sektör istihdamı zayıf gelmişti. Bugünkü veri beklentilerden saptığı ölçüde hareket yaratabilir. Lokalde bugün Ocak enflasyon datası açıklanacak. Aylık artışın 4%; yıllık oranın 10 puan civarı düşüşle 53,80% olması bekleniyor. Mali açıdan yük yaratacak kararlar öne çıkıyor. Bunlar lokalin ajandasındaki en önemli konular. EYT, Plan Bütçe’den geçti.

Kur bu sabah 18,82 civarında işlem görüyor. Aşağıda 18,79 ve 18,77; yukarıda 18,85 ve 18,87 gün içi öne çıkan teknik seviyeler.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten