Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (23.11.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yükselişle başlayan ancak açılıştan itibaren satıcılı bir seyir izleyen BİST100 Endeksi günü %0,74 düşüşle 7.987,03 seviyesinde tamamladı. Bankacılık Endeksi % 0,16, Sınai Endeks %0,10 geriledi. BİST’de TCMB’nin faiz kararı öncesi dar bantta bir hareket izlenirken faiz kararı sonrasında yönün netleşeceğini düşünüyoruz. Rasyonel politikaların sürmesi halinde CDS’lerde devam eden düşüşün de pozitif etkisiyle kısa vadede BİST’de toparlanmanın süreceğini düşünüyoruz. Ancak, yüksek mevduat/bono faizi, sınırlı yabancı girişi ve hisse senedi kredi faizlerinin yüksek seyretmesi gibi etkenler BİST’e yatırımcı ilgisini sınırlıyor.

Global piyasalarda Fed’in faiz artırımlarının sonuna gelindiğine yönelik iyimserlik sürerken dün major borsalar günü yükselişlerle tamamladı. Bu sabah ABD vadelileri karışık, Alman DAX vadelisi ve Asya borsalarının geneli alıcılı seyrediyor. Bugün ABD’de ve Japonya’da piyasalar kapalı olacak. Genel olarak ise ekonomik veriler, Fed üyelerinden gelecek açıklamalar ve jeopolitik gelişmelerin risk iştahı üzerinde etkili olmaya devam etmesini bekliyoruz.

Yurt içinde, makroekonomik veri gündeminde bugün Merkez Bankası faiz kararı açıklanacak. Hem piyasa hem de bizim beklentimiz politika faizinin 250 puan artışla %37.5 seviyesine yükseltileceği yönünde. Karar metninde piyasadaki likidite yönetimine ilişkin vurgular, faiz kararı kadar yakından takip edilecektir. VIOP-30 endeksi akşam seansını %0,04 düşüşle tamamladı. Endeksin güne sınırlı pozitif eğilimle başlamasını ve gün içinde dalgalı bir seyir oluşmasını bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi