Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (2.04.2024)

BIST100 Günlük Yorum

Yerel seçimler sonrasında ilk işlem gününe yükselişle başlayan ancak bu gücünü koruyamayarak sert satışlarla karşılaşan BİST100 Endeksi günün ikinci yarısında dengelendi ve günü %0,17 sınırlı yükselişle 9.157,54 seviyesinde tamamladı. Sınai Endeks %1,67 değer kaybederken Bankacılık Endeksi %2,08 yükselişle pozitif ayrıştı. Ramazan Bayramı öncesi işlem hacminin ve yurt içinde risk alma iştahının sınırlı seyredebileceğini düşünüyoruz. Ramazan Bayramı sonrasında ise oynaklığın azalmasını bekliyoruz. Diğer taraftan BİST’e yönelik sıkı para politikasının yarattığı büyümeye dair endişeler ve mevduat faizinin önemli bir alternatif hale gelmesi nedeniyle aşağı yönlü riskler varlığını koruyor. Bununla beraber, rasyonel politikaların devamına bağlı olarak orta vade için olumlu görüşümüzü koruyoruz.

Global piyasalarda ise dün Avrupa borsaları Paskalya nedeniyle tatilken ABD borsaları günü Nasdaq hariç negatif tamamladı, Asya endeksleri karışık seyretti. Dün global imalat PMI verileri takip edilirken verilerin toparlanma bölgesinde olması faiz indirimlerinde aceleci olunmayacağı beklentisi yaratarak risk iştahını sınırlandırdı. Bu sabah ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi satıcılı Asya endeksleri karışık seyrediyor. Global gevşeme sürecine ilişkin beklentiler korundukça major borsalarda yükselen trendin korunacağını ve satışların sınırlı kalacağını düşünüyoruz. Yurt içinde VIOP30 endeksi akşam seansını %0,05 sınırlı negatif eğilimle tamamladı. Endeksin güne sınırlı pozitif eğilimle başlamasını ve gün içerisinde gelecek kar satışlarını karşılaması halinde yükseliş hareketini sürdürme çabası içerisinde olmasını bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!