Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (19.12.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yükselişle başlayan BIST-100 endeksi, seans boyu dalgalı bir seyir izleyerek günü %0,49 yükselişle yatay eğilimle tamamladı. Bankacılık endeksi Cuma günü de pozitif ayrışmaya devam ederken günü %2,03 yükselişle tamamladı. Haftalık bazda ise BİST100 %4,18 yükselirken, Bankacılık Endeksi %12,87 yükseliş kaydederek endeksteki yükselişte ana katalizör oldu. Küresel piyasalarda ise hafta başında risk iştahı güçlü seyrederken Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına devam edileceğine yönelik güçlü mesajları ve zayıf ekonomik veriler hafta ortasından itibaren risk iştahı üzerinde baskı yaratarak major endekslerin haftayı %2 üzerinde satıcılı tamamlamasına neden oldu. Merkez bankalarının önümüzdeki dönemde alınacak kararların verilerin gidişatına göre belirleneceğine yönelik açıklamaları dolayısıyla risk iştahının gelen veriler doğrultusunda yön bulmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

VIX endeksi ise 23 seviyelerine yakın seyrederken, endeks 21 seviyesi üzerinde kaldıkça volatilitenin devam edeceğine ve 25 üzerine yönelmesi durumunda ABD borsalarında satışların derinleşebileceğine işaret ediyor. Yurtiçinde ise enflasyonist ortamda BIST’in şuan TL varlıklar içinde tek alternatif yatırım aracı haline gelmesi ve güçlü yurtiçi yatırımcı talebi nedeniyle kar satışları yaşansa da sert geri çekilmelerin orta vade için alım fırsatı olarak kullanılacağını düşünüyoruz.

Bu sabah ABD vadelileri ve Alman Dax vadelisi hafif negatif eğilimle işlem görürken Asya endekslerinde de satıcılı bir seyir izleniyor. VIOP-30 endeksi cuma akşam seansını yatay negatif eğilimle tamamladı. Endeksin güne pozitif eğilimle başlamasını beklerken, gün içinde yükseliş eğilimi devam etse de yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılarak gün içinde dalgalı seyir oluşmasını bekleriz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi