Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (19.12.2022)

Piyasalara Bakış

Haftanın son işlem gününe pozitif seyirle başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlese de günü %0.49 primle 5,214 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 117 milyar TL olarak gerçekleşirken, BIST100 endeksine dahil olan 47 hisse değer kazandı, 53 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 18.64 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli endekslerde negatif bir seyir izleniyor.

Veri akışının oldukça yoğun olduğu geçen haftayı küresel hisse endeksleri kayıplarla tamamladı. FED, ECB ve BoE, yılın son faiz kararı toplantısında önceki toplantılara göre faiz artış hızını düşürerek 50 baz puanlık artışlar yapsa da, verilen şahin mesajlar hisse endekslerinde baskı yarattı. ABD’de geçen hafta TÜFE %7.1 ile beklentilerin altında açıklanırken, FED beklentilere paralel 50 baz puan faiz artışı yaptı. FED Başkanı Powell, aylık fiyat artışlarında ivmenin azaldığını söylerken, enflasyonun kalıcı bir şekilde düştüğüne ikna olmak için daha çok kanıta ihtiyaçları olduğunu belirtti. FED yetkilileri 2023 yıl sonu için faizin %5.1 oranında olacağını öngördü. Piyasalarda ise hala faizin Mayıs 2023’te %4.85 civarında zirve yapacağı fiyatlanıyor. ECB tarafında ise 50 baz puanlık artışla beraber daha şahin mesajlar gördük. Yapılan açıklamada faizlerin önemli ölçüde ve kademeli olarak artmaya devam etmesi gerektiği belirtildi. ECB Başkanı Lagarde; enflasyonda risklerin yukarı yönlü olduğunu ve piyasanın fiyatladığından daha fazla faiz artışı yapılması gerektiğini söylerken, bir süre daha 50 baz puanlık artışlar beklenebileceğini belirtti. Kararın ardından piyasalarda, ECB faiz oranının Temmuz 2023’te %3.2 civarında zirve yapacağı fiyatlanıyor. Haftanın son gününde açıklanan PMI verilerinde ise ABD’de beklentilerin altında, Avro Bölgesi’nde beklentilerin üzerinde sonuçlar görüldü. ABD’de imalat PMI Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyeye gerilerken, bu durum resesyon endişelerini artırdı. Haftaya başlarken ABD 10 yıllık tahvil faizi %3.52, Euro/Dolar paritesi 1.06, dolar endeksi ise 104.6 seviyesinden işlem görüyor. Bu hafta ABD’de GSYH, cari denge, işsizlik maaşı başvuruları, kişisel gelirler-harcamalar, dayanıklı mal siparişleri ve tüketici güven endeksleri takip edilecek. İçeride ise TCMB PPK toplantısını izleyeceğiz.

BIST100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste kısa vadede 5,100-5,050 destek seviyeleri iken 5,250-5,300 direnç olarak izlenebilir. Yatırımcılara ana destek olarak 4,900 seviyesini izlemeyi öneriyoruz. Sektörel bazda bankacılık, sigorta, GYO, yiyecek-içecek ve otomotiv sektörlerinin ön planda kalmasını bekliyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni