Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (4.03.2024)

Piyasalara Bakış

Haftanın son işlem gününe pozitif başlayan BİST100 endeksi, günün genelinde dalgalı seyir sürdürerek, kapanışını %1,05 değer kaybıyla 9.097 seviyesinden gerçekleştirdi. Toplam işlem hacmi 108,6 mlr TL gerçekleşirken, endekse dahil olan 37 hisse değer kazandı, 62 hisse değer kaybetti. Endekse puan bazlı en yüksek katkı sağlayan hisse TUPRS olurken, en fazla negatif etki AKBNK, ISCTR ve THYAO’dan geldi. Bankacılık endeksinde %2,68 ve sanayi endeksinde ise %0,06 değer kaybı görüldü. Küresel piyasalar tarafında ABD ve Avrupa piyasaları haftayı pozitif kapanışlar ile tamamladı.

Yurt içinde İSO Türkiye İmalat PMI Şubat 2024 Raporu’na göre, bir önceki ay 49,2 olarak ölçülen imalat PMI, şubat ayında 50,2 seviyesine yükselerek 50 olan eşik değerin üzerinde gerçekleşti. Yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde imalat PMI şubatta 46,5 (Önceki: 46,6) seviyesine gerilerken, Almanya’da imalat PMI aynı ayda 42,5 (Önceki: 45,5) düzeyine geriledi. Avro Bölgesi’nde şubat ayına ait yıllık enflasyon beklentilerin üzerinde %2,6 olarak açıklandı. ABD’de ISM imalat PMI şubatta 47,8 ile beklentileri karşılayamazken, inşaat harcamaları beklentilerin altında kaldı. Bugün yurt içinde enflasyon verileri takip edilirken, kapanış sonrası Tüpraş, Aygaz ve Pegasus’un finansallarını açıklaması bekleniyor. Yurt dışında önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Bu haftaya Avrupa ve ABD piyasalarının yatay başlaması bekleniyor. Borsa İstanbul’un ise güne yatay başlamasını bekliyoruz. Endekste düşük hacim eşliğinde gelen satışların devamı halinde 8.850 desteği ön plana çıkacaktır. Bu seviyenin altında endekste kar satışlarının artması beklenmelidir. Yükselişlerde ise 9.200 ve 9.400 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni